Ministr Válek plánuje pravidelné očkování proti covidu-19. Vše bude fungovat jako u chřipky

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek již oznámil, že na systému pravidelného očkování proti covidu-19 se pracuje.

i Zdroj fotografie: S vědomím TOP 09 / Facebook
                   

Očkování se stalo základním pilířem boje proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po pátečním jednání vlády sdělil, že plánuje pravidelné očkování proti covidu-19 uzpůsobit, stejně jako funguje u chřipky. Program pravidelné vakcinace chce představit i v rámci českého předsednictví Evropské unie, které se uskuteční v druhé polovině letošního roku.

Systém bude už na jaře

Už na přelomu března a dubna má mít Válkův tým hotový systém, který nastaví standardizovanou péči a pravidelné očkování proti covidu-19. Podobat se má každoroční vakcinaci proti chřipce. Ministr zdravotnictví považuje očkování za ochranu před závažným průběhem koronavirového onemocnění. „Očkování u respiračních chorob musí předcházet té vlně, kterou ta respirační choroba přichází, to znamená podzimní a jarní vlně,“ cituje šéfa resortu zdravotnictví server Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Pravidla by pak měla být sjednocena s ostatními evropskými státy. Válek plánuje využít právě českého předsednictví EU. I proto své stanovisko nahrál pro francouzského ministra zdravotnictví. „Chtěl bych, abychom diskutovali o sjednocení těch pravidel a jednotné strategii, aby nebyly rozdíly v Evropské unii,“ dodal. V Česku aktuálně probíhá očkování třetí dávkou vakcínu proti covidu-19. V Izraeli, které je ve vakcinaci zpravidla několik měsíců napřed, už ale probíhá očkování dávkou čtvrtou.

Změní se vyhláška k povinnému očkování?

Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že plně naočkováno je v Česku zhruba 6,7 milionu obyvatel. Posilující dávku pak dostalo už 3,2 milionu lidí. V nejmladší věkové skupině pět až jedenáct let, bylo naočkováno necelých 46 tisíc dětí. Od března má začít platit vyhláška, která stanovuje očkování proti covidu-19 povinně lidem nad 60 let a vybraným profesním skupinám.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Jedná se například o zdravotníky, hasiče, městské strážníky, policisty, pracovníky v sociálních službách nebo celníky. Vyhlášku schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Kabinet Petra Fialy od začátku slibuje, že vyhlášku upraví. Podle ministra zdravotnictví Válka by k tomu mělo dojít v průběhu února. Kvůli povinnému očkování vznikla řada petic. Svůj nesouhlas s vyhláškou v ní vyjádřily už desítky tisíc lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články