První dvě dávky mRNA vakcín jsou vždy od stejného výrobce. Při aplikaci posilující dávky se ale nemusí pokračovat ve stejné vakcíně. Změna může být prospěšná.
V Česku se aktuálně přeočkovává jen vakcínami mRNA od splečností Moderna a Pfizer. Podle epidemiologa Romana Prymuly zkřížení vakcín při třetí dávce může zlepšit její účinnost. „Ten rozdíl je však nepatrný a ne všechny studie to potvrzují, takže pro mne je to skutečně padesát na padesát,“ řekl v rozhovoru pro Blesk. Jak bývalý ministr zdravotnictví dodal vakcíny jsou různě silné.
Moderna se zdá být účinnější
Přestože Moderna s Pfizerem jsou si velmi podobné, u Moderny některé studie naznačují vyšší obranyschopnost organismu. „A to platí i pro mutace, které tady už jsou,“ upřesnil Prymula. Podle něj se nemusí očkování proti covidu-19 obávat ani těhotné ženy. Z celosvětového doporučení vyplývá, že ženy ve třetím trimestru může koronavirová nákaza ohrozit na životě.
„Hrozí tam celá řada komplikací,“ vysvětlil epidemiolog, proč má očkování smysl i u těhotných žen. Vakcínu doporučuje aplikovat hlavně ve druhém a třetím trimestru. V prvním by se podle epidemiologa očkovat nemělo. Neznamená to ale, že by to mělo způsobit nějaký problém. „Doporučuji i tu třetí dávku, protože my tady vidíme, že pokud je žena očkovaná ještě před těhotenstvím a je šest měsíců od té druhé dávky tak příliš chráněná už nebude,“ rozptyluje pochyby nad očkováním v těhotenství Prymula.
Těhotné nemají nad očkováním váhat
V nemocnicích je aktuálně velký počet těhotných žen, u kterých došlo k nákaza covidem-19. Jak informuje server SeznamZprávy těhotné ženy patří mezi nejméně proočkované skupiny obyvatel v zemi. Přitom Česká gynekologicko-porodnická společnost a Česká vakcinologická společnost už na začátku června doporučily očkovat se během těhotenství.
Některým ženám přesto vakcínu na covid-19 rozmluvil jejich lékař. To podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka může v některých případech způsobit tragédii. Myslí si, že by očkování těhotných mělo patřit mezi priority. Nákaza covidem-19 může podle odborníků u těhotných žen způsobit například zvýšenou krevní srážlivost, což může způsobit porušení placenty. Nejzranitelnější skupinou jsou těhotné ženy, které mají další závažná onemocnění, těhotenské komplikace nebo těžkou obezitu.