Mutace delta se nevyhne téměř nikomu. Starší neočkovaní lidé by se měli připravit na hospitalizaci, říká ředitel nemocnice

Při zhoršení epidemie zvažuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že budou platné pouze PCR testy. Kandidát koalice Vlastimil Válek by obnovil plošné hrazení testů.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Epidemie covidu-19 v Česku zrychluje a dosluhující vláda promýšlí další opatření, která by omezila šíření viru. Pokud se situace nadále bude zhoršovat, je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha možné, že se budou uznávat pouze PCR testy. Horizont zavedení tohoto opatření vidí ministr do dvou týdnů. „Vzhledem k vyvíjející se situaci očekávám, že by to mělo být relativně brzy, do týdne až čtrnácti dnů,“ řekl v Otázkách Václava Moravce Vojtěch. Jako doklad o bezinfekčnosti jsou nyní uznatelné PCR, ale i antigenní testy.

Miliardy za testy někde chybí

Uznávání pouze PCR testů zvažuje hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Očekávám od paní hlavní hygieničky v tomto směru návrh. Schůzi centrálního řídícího týmu máme v úterý. Předpokládám, že tam dá jasný návrh, od kdy by to bylo zavedeno,“ uvedl Vojtěch. Od 1. listopadu skončily testy hrazené zdravotní pojišťovnou pro všechny zdarma. „Nedokážu si odůvodnit, proč bychom měli nadále platit z veřejného zdravotního pojištění, ze kterého se platí péče o děti, těžce nemocné, pacienty s rakovinou, aby mohl někdo do hospody,“ poznamenal Vojtěch.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Česko, jde-li o ukončení plošného hrazení testů pojišťovnami, se vydalo podle ministra podobnou cestou jako další země v Evropě třeba Německo, Francie nebo Itálie. „To jsou miliardy, které pak budou někde chybět,“ souhlasí s Vojtěchem ředitel Fakultní nemocnice v Motole a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Zdůraznil, že pojišťovny budou hradit úhrady velmi drahých léků na vzácné nemoci, například na cystickou fibrózu. „Řítí se na nás gigantické náklady,“ dodal ve vysílání Ludvík.

Delta se nevyhne skoro nikomu

Podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z koalice Spolu hodně lidí bylo na testování pouze jednou. Vychází z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle něho je nepravděpodobné, že by konec úhrady testů vedl k tomu, že se právě tito lidé nechají naočkovat. „Uvidíme, jestli efekt bude zvýšení počtu lidí, kteří si nechají dát první dávku,“ řekl. Podle něho budou data o testovaných lidech nyní chybět při vyhodnocování epidemie. „Je to informace o skupině lidí, kteří nejsou naočkovaní a neprodělali nemoc,“ vysvětlil Válek.

iZdroj fotografie: Fakultní nemocnice Motol

Bude-li na konci listopadu epidemie růst, Válek by byl pro návrat hrazených testů. Nyní epidemie sílí. Za poslední týden bylo potvrzeno přes 300 nových případů na sto tisíc obyvatel ve 31 ze 77 okresů. Podle Ludvíka se nakažlivější mutace delta nevyhne téměř nikomu. „Bude mezi populací běhat ve velkém. Kdo je nenaočkovaný a je mu nad 65 let, doporučil bych mu, aby si sbalil kartáček na zuby a pyžamo a byl připraven na to, že dost možná stráví Vánoce pod kyslíkem,“ dodal Ludvík. Nynější vlnu označil Vojtěch za epidemii neočkovaných.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články