Na Kypru objevili novou variantu koronaviru. Pojmenovali jí deltakron. Čím se kombinace omikronu a delty vyznačuje?

Na ostrovním státě Kypr údajně objevili nový kmen koronaviru, který spojuje varianty delta a omikron. Další odborníci však nevěří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědci z Kypru tvrdí, že nalezli nový kmen koronaviru. Ten údajně kombinuje varianty delta a omikron. Pojmenovali jej proto deltakron. Zatím není jisté, jaké nebezpečí představuje. Podle jiných odborníků se však může jednat o výsledek poměrně běžné kontaminace v laboratoři.

Deltakron

„V současné době existují omikronové a deltové koinfekce. Našli jsme tento kmen, který je kombinací těchto dvou,“ citoval web iDNES Leondiose Kostrikise, profesora biologických věd na Kyperské univerzitě. Vědci objevili genetické signatury omikronu v genomech delta. „Uvidíme, zda je tento kmen více patologický nebo více nakažlivý,“ dodal vědec.

iZdroj fotografie: Pixabay
Koronavirus

Kostrikis spolu se svým týmem identifikoval 25 případů deltakronu. Kombinovaná infekce se vyskytuje mezi pacienty, kteří jsou kvůli onemocnění hospitalizováni. Varianta delta je daleko více smrtící než omikron, který se vyznačuje mírným průběhem. Omikron však děsí zdravotníky svým rychlým šířením a svou schopností obcházet imunitu vytvořenou očkováním. U kmene však časem jedna z variant převládne. „V budoucnu uvidíme, jestli u této varianty převládne delta nad omikronem nebo naopak,“ citoval Deník Kostrikise.

Odborníci nevěří Kypru

Jiní odborníci však pochybují o tom, že by se mělo jednat o nový kmen. Podle virologa Toma Peacocka z oddělení pro infekční nemoci Královské univerzity v Londýně, by se mohlo jednat o pouhou kontaminaci.

„Sekvence kyperského deltakronu se zdají být docela jasnou kontaminací. Neshlukují se na fylogenetickém stromě a mají celé Artic primer sekvenování amplikonů omikronu v páteři, jinak náležící deltě,“ napsal Peacock na sociální síť Twitter.

Podle Peacocka mohlo dojít k možné záměně „malého množství RNA vzorků či výtěrového materiálu v sekvenačních laboratořích“, což vyvolává dojem, že virus se smíchal i v reálném světě, ačkoliv se tak nestalo. „Děje se tak docela často, protože malé objemy kapaliny mohou způsobit tento problém,“ vysvětlil vědec.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články