Na vánoční trhy, kam smějí jen očkovaní, vtrhli odpůrci protivládních opatření. Lidé mluví o občanské válce

Demonstrace v Lucembursku se zvrhla v násilnosti. Protestující, kteří nesouhlasí s protiepidemickými opatřeními, vtrhli na vánoční trhy a na dům premiéra házeli vajíčka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poklidná demonstrace proti koronavirovým opatřením přerostla v násilnosti v Lucembursku. Protestující prorazili policejní zátarasy a vnikli na vánoční trhy, kam smějí jen očkovaní, lidé s negativním testem nebo ti, kteří covid-19 prodělali. Dav pak zamířil i k domu tamního předsedy vlády Xaviera Bettela a házeli na něj vejce.

Došlo k potyčkám s policií

Dva tisíce lidí, zejména odpůrců vakcinace, demonstrovaly proti vládním protiepidemickým opatřením v lucemburské metropoli. Zpočátku se protestující chovali pokojně, ale později se vydali k vánočním trhům. Tam dav prolomil zábrany i policejní zátarasy a vrthl na náměstí, kde se trhy konají. Podle policejní zprávy následně došlo k „drobným potyčkám“ mezi demonstranty a strážci zákona. Demonstranti údajně používali zábrany jako létající předměty, uvedla CNN Prima News.

Na trzích už nebylo možné zajistit dodržování koronavirových opatření, proto je policie uzavřela. Část protestujících se podle televize vydala k Poslanecké sněmovně a část k domu premiéra Xaviera Bettela. Podle médií i fotografií na sociálních sítích byl dům zasypán vajíčky a byla poškrábána karosérie auta. Další protesty podle tamních médií mají v Lucembursku následovat.

Mluví se o ‚občanské válce‘

Videa z demonstrace se šíří na sociálních sítích. „Bohužel volání většiny se zdaleka neozývá. Stačí se podívat do kruhů, které se zapojily do sobotní demonstrace, a je jasné, že to zdaleka není konec. Lidé stále častěji mluví o ‚občanské válce‘. Tvrdí, že je třeba bojovat za svobodu, a to všemi prostředky. Jazyk zůstává radikalizovaný, nevykazuje žádné známky prozření nebo deeskalace,“ cituje reportérku listu Tageblatt Jessicu Oéovou televize.

Demonstrace proti koronavirvým opatřením se odehrávají v řadě zemí Evropy. V neděli demonstrovalo zhruba osm tisíc lidí v hlavním městě Belgie, v sobotu lidé vyjadřovali svůj nesouhlas s postupy vlád během epidemie také v Berlíně, Trevíru či Curychu, píše Echo24. Ve Vídni se sešlo 40 tisíc demonstrantů, kterým vadí, že vláda zavedla lockdown a povinné očkování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články