Omikron je třetí dávkou očkování. „Nebojme se této varianty, vystavme se jí,“ říká biochemik Hostomský

Podle predikce ministerstva zdravotnictví má omikron v Česku silně udeřit okolo 16. ledna.

i Zdroj fotografie: IOCB Prague / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Epidemie koronaviru v Česku znovu roste. Nakažlivější varianta omikron už nyní tvoří více než polovinu nových nákaz. Podle biochemika Zdeňka Hostomského by se omikronu lidé bát neměli. Omikron je nesmírně nakažlivý, zhruba až pětkrát více než delta. Jenže důležitější než počet nakažených je statistika těžce nemocných a zemřelých –⁠ a ta se moc nemění. Této varianty bych se nebál. Bude to virus, který imunitní reakci těla zlepší,“ cituje Hostomského CNN Prima News.

Testy jsou vyhazováním peněz

Biochemik se domnívá, že díky omikronu zřejmě budeme lépe připraveni na další varianty koronaviru. Očkovaní lidé budou mít podle Hostomského lehčí průběh onemocnění: „Neočkovaní, kteří se nákaze dosud vyhýbali, se touto variantou zřejmě nakazí. Mají ale štěstí, podle statistik budou mít na rozdíl od předchozích variant lehčí průběh,“ dodal s tím, že pečlivě sleduje vývoj situace kolem omikronu v Evropě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

V rámci opatření před šířením nakažlivější varianty vláda nařídila od 17. ledna povinné testování ve firmách. „Dvakrát týdně se bude všude testovat. Ekonomicky jde o hrozně moc peněz vyhozených do kanálu. Navíc, antigenní testy někdy fungují, jindy ne. Na základě jednoho testu můžete být klasifikováni jako pozitivní, následně musíte nastoupit na pět dní do karantény. Budete sedět doma, což může poškodit i ekonomiku. Jsem zklamaný,“ řekl televizi Hostomský.

Omikron doladí imunitu

K vládním krokům je biochemik skeptický, přestože novému kabinetu fandil a volil koalici Spolu. Vláda začala prý dobře, když neprodloužila nouzový stav, apelovala na osobní odpovědnost a zaručila, že nezavře kvůli epidemii školy. Testování a trasování podle Hostomského jen dobře zní a vláda tím chce ukázat, že něco dělá. „Důsledky ale mohou být horší než původní záměr,“ dodal. Naopak kvitoval, že se zkrátila karanténa a izolace na pět dní. Osobně by ji zkrátil na nulu, protože považuje „karanténu za alibismus“.

Třetí posilující dávku vakcíny proti koronaviru by doporučil starším lidem nad 65 let. „Níž bych nešel. Omikron je třetí dávkou, která imunitní odpověď doladí. Nebojme se ho, vystavme se mu,“ uvedl Hostomský. Ukončené očkování má v Česku podle údajů ministerstva zdravotnictví přes 62 procent populace. Třetí dávku vakcíny dostalo více než 2,8 milionu lidí. Varianta omikron má v zemi podle predikcí ministerstva silně udeřit okolo 16. ledna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články