Německo a Rakousko zavádí tvrdá opatření pro neočkované. Někde se bez testu nedostanou ani do práce

Německo a Rakousko zavedou opravdu přísná protiepidemická opatření. Chtějí tak obyvatele přimět k tomu, aby se nechali očkovat proti covidu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počty nově nakažených koronavirem narůstají po celém světě a země proto zpřísňují restrikce. Neočkovaní v Německu nově nebudou smět bez negativního testu cestovat veřejnou dopravou a vstoupit na pracoviště, kde se setkávají s jinými lidmi. Rakousko spustí plošnou uzávěru, opatření se bude týkat i naočkovaných proti covidu. Informoval o tom deník Blesk.

Bez testu v Německu nesmí do MHD ani do práce

Po spolkovém sněmu, který novelu schválil ve čtvrtek, prošel návrh prošel i přes výhrady části poslanců u všech spolkových zemí. Úpravu jich podpořilo 398, proti bylo 254 zákonodárců, zbytek se zdržel. Spolkový sněm zákon upravil, protože 25. listopadu skončí stav epidemie celostátního významu. Tento nouzový režim poskytl vládě značné pravomoci k zavádění karanténních opatření. Teď bude mít hlavní slovo parlament. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena v roušce

Konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové s úpravou zákona nesouhlasí a chce ponechat stávající nouzový režim, to ale budoucí koalice sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze odmítá. Novela nařizuje všem kromě dětí pro cestování veřejnou dopravou doklad o očkování, prodělání nemoci, nebo negativní test. Opatření se týká cestování vlakem, autobusem, ale také letadlem. Řada německých politiků navíc chválí postup Rakouska.

Rakousko nařizuje povinné očkování pro všechny

Rakousko je na své obyvatele ještě přísnější. Po nedávných rekordních počtech nových nákaz covidem od pondělí zavede plošnou uzávěru. Omezení se budou týkat i těch, kteří jsou naočkovaní proti covidu. Až do teď v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně pak tři týdny. Od 1. února navíc Rakousko zavede povinné očkování pro všechny občany.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Rakousko se tak stalo první zemí EU, která omezuje volný pohyb osob a zavádí povinnou imunizaci všech obyvatel. Plně naočkovaných je teď v zemi asi 66 procent obyvatel, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě. Omezení volného pohybu pro nenaočkované platí v zemi od pondělí 15. listopadu, nařízení však nepřineslo výsledky a počty nakažených dál stoupaly. Země ve čtvrtek oznámila poprvé od začátku pandemie přes 15 000 nových nákaz za den.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články