Stomatolog Šmucler: Nemocnice mají nápor pacientů zvládnout. Podle něj je panika kolem covidu zbytečná

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler nevidí ani po úterních rekordních počtech pozitivních testů důvod k panice.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Romana Šmuclera
                   

Ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová po úterním rekordu v počtu nově nakažených napsala na sociální síť Twitter znepokojující příspěvek. Upozornila na to, že 22 479 pozitivních testů v Česku je stejné jako kdyby mělo Německo za jeden den 179 832 nově nakažených. Přitom číslo našeho západního souseda jsou méně než třetinové. „Na co čekáme?“ zakončila svůj příspěvek otázku ekonomka.

Šmucler: Nemít strach a nepanikařit

Jak informuje server Fórum24 na otázku reagoval i šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. „Na konec, bude brzo. Hlavně nemít strach,“ napsal. Tím ale rozpoutal v komentářích další reakce uživatelů sociální sítě. Martin Majer například Šmuclera upozornil, že o konci mluví už dva roky. „Tohle je i vaše vizitka, vy lidi neustále přesvědčujete, jak o nic nejde,“ vytkl známému stomatologovi.

iZdroj fotografie: Pixabay
Testování na covid-19

Zároveň ještě Majer zkonstatoval, že Šmucler na covidáriích sloužit nebude, a proto je mu to jedno. Prezident České stomatologické komory to nenechal bez reakce. Podle něj to nemocnice musí zvládnout. „Kdo panikaří, měl by se léčit. Krom lidí z laboratoří, ti panikaří ze snahy vydělat,“ pokračoval Šmucler v diskuzi na Twitteru. Do výměny názorů se zapojil také Martin Beránek, který je podle profilu internistou v nemocnici.

JIPky na hraně kapacit

Šmuclerovi vzkázal, že je jednou z příčin současné situace. „Vaše neoprávněné ničím nepodložené postoje škodí. Odvahu nám rozhodně nedodáváte,“ zakončil svůj názor na známého stomatologa. Vášně mezi lidmi kvůli koronavirové situaci jsou znát nejen na sociální síti Twitter. Česko se totiž aktuálně potýká s pátou vlnou epidemie. Počty pozitivně testovaných rostou zhruba od poloviny září a největší nárůst je znát během tohoto měsíce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient na JIP

Uprostřed měsíce října byly denní přírůstky kolem 1500 nově nakažených, na začátku listopadu bylo už pozitivně testovaných kolem 10 tisíc lidí za den a v úterý došlo k rekordu za celou dobu pandemie. Laboratoře odhalily více než 22 tisíc pozitivních testů. S růstem počtu nakažených stoupají v posledních dnech také počty hospitalizovaných. Odborníci proto bijí na poplach a brzy očekávají přeplnění jednotek intenzivní péče. A docházet podle nich může i k problémům s akutní péčí o jinak vážně nemocné pacienty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články