Velký chaos v návštěvách nemocnic. Pacienti zůstávali o svátcích bez příbuzných. Jak to bude dál?

Matky s dětmi v porodnicích nebo senioři na LDN. Mnoho lidí chtělo své příbuzné navštívit v nemocnici alespoň o Vánocích. Nebylo jim to ale umožněno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velká část nemocnic si nastavila vlastní pravidla pro návštěvy pacientů v nemocnicích. Některá jsou dokonce taková, že se nedají téměř splnit. Jak informuje server CNN Prima NEWS například pražská Nemocnice Na Františku požaduje negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než 24 hodin. Mluvčí nemocnice Lucie Krausová to odůvodňuje snížením pravděpodobnosti zanesení nákazy do zařízení mezi pacienty.

Těžce splnitelná podmínka

Nemocnice příbuzné s tímto postupem seznámila. „Příbuzným pacientů, kteří projevili o návštěvu zájem, jsme důvod tohoto opatření, jehož smyslem je ochrana zdraví jejich nejbližších, vysvětlili. Všichni z nich ho přijali s pochopením, test si zajistili a návštěvy proběhly bez komplikací,“ vysvětlila mluvčí. Někteří příbuzní se ale kvůli tomu do Nemocnice Na Františku za příbuznými o Vánocích nedostali, protože výsledek do 24 hodin garantuje minimum laboratoří v Česku. Běžnější je obdržení výsledku PCR testu do 48 hodin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní test

Některá lůžková zařízení ale neumožňují příbuzným návštěvu svých blízkých vůbec. Na svých stránkách Nemocnice Na Františku uvádí, že návštěvy jsou zcela zakázané. Výjimkou byly pouze Vánoce. Návštěvy připouští také Fakultní nemocnice Brno, a to v případě dětských pacientů nebo těch, kteří jsou hospitalizováni s nevyléčitelným onemocněním či omezenou svéprávností. V případě takových návštěv postačí jen antigenní test starý maximálně 24 hodin nebo tři dny starý PCR test.

Podle vlády jsou návštěvy povolené

Pro řadu lidí je takový postup nepochopitelný. Především v situaci, pokud je pacient i příbuzný očkovaný. Navíc obecné zřízení zákazu návštěv podle vyjádření mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba neplatí. Každá nemocnice si pravidla určuje sama. Podle Jakoba je ale pochopitelná obezřetnost vzhledem k možnému šíření nákazy covid-19. Něco zcela jiného ale tvrdí oficiální vládní portál, který spravuje ministerstvo vnitra. Na stránkách uvádí, že návštěvy jsou povolené.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Návštěva v nemocnici

Informace byly aktualizovány naposled 22. listopadu. Tedy před nástupem nové vlády. V této oblasti tak panuje v celé zemi velký chaos. Mluvčí šéfa zdravotnictví potvrdil, že platí výjimka návštěv pro velmi vážné případy. Podle něj jde o pacienty, kteří umírají. „Při návštěvě nemocnice v takovém případě postačí antigenní test provedený zdravotníkem. Stejně je to také v domovech důchodců,“ doplnil. Zároveň ubezpečil, že se na tuto oblast společně s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) podívá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články