Zákaz vstupu neočkovaným na vánoční trhy. Ke kontrolám a očkování se vyjádřila hlavní hygienička Svrčinová

Na vánoční trhy v centrech měst se dostanou jen očkovaní a ti, kteří covid-19 prodělali. PCR test mohou mít jen rozočkovaní, kontraindikovaní a děti do 18 let.

i Zdroj fotografie: Hygienická stanice hlavního města Prahy
                   

Brány tradičních vánočních trhů zůstanou zavřené pro neočkované. Nová protiepidemická opatření, která přijala vláda, totiž umožňují účastnit se hromadných akcí jen očkovaným nebo těm, kteří nejméně před půl rokem onemocnění covid-19 prodělali. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové ostatní lidé mají smůlu. Na trzích budou platit rozestupy, doporučené jsou roušky a respirátory. Řada měst napříč republikou už ruší kulturní programy doprovázející adventní trhy.

Výjimku mají děti do 18 let

Vláda rozhodla, že se od pondělí negativní testy na koronavirus už nebudou uznávat jako covidový certifikát. Třeba u kadeřníka, v restauracích nebo na hromadných akcích se lidé budou muset prokázat ukončeným očkováním nebo tím, že nákazu v posledním půlroce prodělali. Svrčinová upozornila, že stejná pravidla se budou vztahovat i na vánoční trhy. „Pokud jsou lidé rozočkováni nebo mají kontraindikaci, mohou jít s PCR testem,“ uvedla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vánoční trhy

Mezi výjimky, kterým stačí k prokázání bezinfekčnosti PCR test, patří rovněž děti do 18 let. Vstup bez omezení pak na adventní trhy mají očkovaní a lidé, kteří onemocnění prodělali. „Jestli nepatří do žádné ze skupin, kterou jsem vyjmenovala, tak bohužel,“ prohlásila hlavní hygienička v rozhovoru pro iDnes s tím, že jinak na vánoční trhy lidé moci nebudou. V rámci opatření vláda specifikovala také počet účastníků hromadných akcí.

Opatření se zatím netýkají obchodů

„Pokud budou například vánoční koncerty venku, tam limitace není. Je tam pouze limitace na hromadné akce typu poutě, jarmarky nebo trhy. Tam je omezení na tisíc lidí. Opět je povinnost očkování, prodělání nemoci či rozočkování,“ cituje Svrčinovou CNN Prima News. Kontrolovat, zda lidé nařízení na trzích dodržují, by měli organizátoři. Podle hlavní hygieničky na ně bude dohlížet i policie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid-19

„Samozřejmě zde máme i orgány, které vyrážejí na takové akce do ulic, například městskou policii, hygienu či republikovou policii,“ podotkla. Protiepidemická opatření se zatím netýkají obchodů. „Ty jsme zatím nechtěli až tak limitovat, protože všude máme povinnost respirátorů, což by měla být dostatečná ochrana. Myslím, že i člověk, který není očkovaný či po nemoci, pokud je zodpovědný, do obchodu půjde jen v okamžiku, kdy se bude cítit zdravě,“ dodala Svrčinová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články