Neplatné certifikáty v aplikaci Tečka. Vláda tím zkomplikovala život lidem v zahraničí

Na vstup do restaurací, některých služeb nebo na kulturní či sportovní akce lidé v Česku od pondělí potřebují potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19. Aplikace Tečka ovšem nefungovala.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Aplikace Tečka a čTečka nebyly funkční v den, kdy začala platit vládní opatření, která jako doklad bezinfekčnosti uznává jen potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci v uplynulém půlroce. Certifikáty se v aplikaci zobrazovaly červeně jako neplatné, i když platné byly. Problémy souvisely s přenastavováním parametrů aplikace. Tečku si do svých mobilních telefonů stáhly více než čtyři miliony obyvatel Česka.

Výkonnostní problémy serverů

 „Dochází k aktualizaci systémů a aplikací tak, aby se validovaly všechny důležité parametry podle toho, jaká opatření od dnešního dne (pondělí) platí,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Potíže hlásil i systém přístupu lékařů do Informačního systému infekčních nemocí nebo web, na kterém si lidé mohou certifikáty vygenerovat pro tisk. Nefunkční aplikace zaskočila podle Novinek i české občany žijící v zahraničí. Certifikát potřebují zejména na letištích, ale i jinde podle pravidel platících v jednotlivých zemích.

V Česku se lidé používající Tečku i podnikatelé, kteří na kontrolu platnosti certifikátu potřebují čTečku, o problémech systému dozvěděli během dopoledne z médií, Češi v zahraničí při použití covid pasu narazili. Pro neočkované například v Rakousku platí přísný lockdown. „Ve výjimečných případech může konfigurace krátkodobě zobrazit i očkovací certifikáty jako neplatné, toto lze řešit aktualizací parametrů,“ uvedla na twitteru Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), která Tečku vytvořila a spravuje ji.

Čtyři miliony uživatelů

Podle Chytré karantény hlásila aplikace technické problémy. „Prosíme o trpělivost. Až to vyřešíme, tak bude stačit v aplikaci Tečka jen aktualizovat parametry,“ napsala na twitteru. Uživatelé Tečky přesto hlásili, že jim aktualizace nepomohla. Podle NAKIT se může výjimečně stát, že se covidový certifikát očkovaných lidí nedaří aktualizovat. „Stále řešíme výkonností problémy serverové platformy, které mají vliv na aktualizaci platnosti certifikátů,“ informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Úpravy aplikace související s vládními protiepidemickými opatřeními platícími od pondělí. Jako doklad bezinfekčnosti se už neuznávají testy. V Tečce se jejich platnost zkrátí na 0 minut. Na aktualizaci celé aplikace se ještě pracuje. Musí zohlednit například výjimky, jako jsou lidé, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. To by mělo být hotové v průběhu tohoto týdne. Aplikaci Tečka mají staženou v mobilech více než čtyři miliony lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články