Šéf zdravotnických statistiků Dušek: Konec nouzového stavu šíření viru neovlivní. Důležité je chování lidí

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek upozorňuje, že omikron může být pro Čechy rizikový kvůli nízké proočkovanosti obyvatelstva.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Odborníci upozorňují, že nová varianta omikron může brzy převážit a způsobit další vlnu. Ústup varianty delta potvrdil v rozhovoru pro iRozhlas také šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Přesto upozorňuje, že jde o pomalý ústup a pořád jde o rizikové hodnoty. „Na jednotkách intenzivní péče je stále hospitalizovaných kolem 800 lidí, přes 400 má tu nejintenzivnější péči,“ připomněl velmi vysokou zátěž v nemocnicích.

Nad deltou nová varianta převáží v lednu

Právě tento fakt považuje Dušek za nejvýznamnější ukazatel zdravotního dopadu epidemie. Navíc se šíří nová varianta omikron. Ta se může do konce roku, podle šéfa ÚZIS, v Česku dostat na 25 procentní poměr výskytu v populaci. Kvůli svému rychlému šíření tak může velmi rychle vytěsnit deltu a začít být dominantní. K tomu má podle Duška dojít během ledna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

Nemyslí si ale, že by situaci nějakým způsobem ovlivnil konec nouzového stavu. „Víte, žádný konec nějakého stavu a nebo nějakého vyhlášení situaci neovlivní. Virus nečte usnesení orgánů, virus nečte papíry,“ prohlásil. Za nejdůležitější faktor považuje chování populace. „Omikron je totiž výrazně nakažlivější než delta, to je bez diskuse a bude velmi rychlý. A v té rychlosti je právě riziko, že může velice vážně zahltit nemocniční systém,“ vysvětlil, co hrozí.

Omikron obchází vakcínu a imunitu z infekce

Dušek v té souvislosti připomněl, že omikron je schopný nejen obejít vakcínu, ale také takzvanou postinfekční imunitu. Nakazit se tak znovu může i ten, kdo prodělal onemocnění covid-19 před nedávnem. K tomu je navíc v Česku velká skupina lidí, která není nijak chráněna. „A když k tomu přičteme ještě ta procenta té zranitelnosti už očkovaných nebo nakažených, tak tady můžeme mít skutečně v té jeho rychlosti poměrně velký, strmý nárůst, který může být rizikový pro nemocnice,“ uzavřel nepříznivou předpověď Dušek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemoc

Jak informuje server SeznamZprávy Státní zdravotnický ústav předpokládá, že se omikron v Česku už skrytě šíří. Objevily se totiž první komunitní případy. V zasažených oblastech by proto nově mělo být podrobně vyšetřováno 30 procent PCR testů, které můžou novou variantu odhalit. Dosud je takzvanému „diskriminačnímu“ PCR testu podrobováno jen deset procent všech pozitivních vzorků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články