Novinářka České televize si pořádně podala Janečka. V přímém přenosu nabádal miliardář rodiče, aby své děti nedávali očkovat proti covidu

V pátek se vyhlašovali vítězové hudební ankety Zlatý slavík. Její majitel Karel Janeček se postaral o pořádný skandál, když se veřejně postavil proti očkování.

i Zdroj fotografie: S vědomím Ley Surovcové / Facebook
                   

Zřejmě se mu teď nově začne říkat nejbohatší antivaxer v České republice. Janeček se stal terčem kritiky za to, že v živém vysílání na Nově vyzval k neočkování zejména dětí s tím, že by rodiče neměli hazardovat s jejich zdravím. Někteří diváci v sále mu za to nadšeně tleskali, jiní jen nevěřícně kroutili hlavou. Informaci přinesl server Expres.

Od Janečka se distancuje Nova i fond, který založil

Podle kritiků si Janeček koupil soutěž, aby si v ní pronesl prezidentský projev a vyzval k tomu, aby se lidé neočkovali. Poukázal přitom především na děti. TV Nova se od jeho slov distancovala, to samé také nadační fond Neuron, který miliardář založil. Podle představitelů Neuronu Janeček popírá vědecké důkazy a zejména zlehčuje průběh covidu u dětí. V televizi nabádal, aby se lidé přestali bát a nenechali se rozdělovat.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Karel Janeček

Udělejme vše pro to, aby se naše děti mohly smát, abychom byli sjednocení. Nesmíme už nikdy udělat to, že jim zavřeme školy, že jim upřeme právo na vzdělání. Nesmíme ničit jejich sociální vazby. A prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům. Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím,“ prohlásil.

Janečkova slova byla překvapením pro všechny

Televize Nova, která vyhlášení Českého slavíka v přímém přenosu vysílala uvedla, že bude muset s právníky hledat cestu, jestli je možné při dnešní mediální legislativě předejít v budoucnu podobným excesům, které se podle ní odehrály. Televize uvedla, že do složení hostů a do obsahu jejich projevů nezasahuje. Janečkův projev rozlítil mnoho lidí, kteří covidovou problematiku chápou.

iZdroj fotografie: Flickr
Moderátor v televizi

Miliardářova výzva o neočkování dětí rozpálila i novinářku veřejnoprávní stanice Leu Surovcovou: „Takže tady je moje zkušenost z tohoto týdne. Natočila jsem čtyřapůlletého chlapečka, který po bezpříznakovém covidu skončil na sále s otokem mozku, projevil se postcovidový syndrom. Kvůli reportáži jsem obvolala řadu dětských JIP a všichni potvrdili, že se setkávají i s těžkými případy, kdy děti zemřely. Ať se antivaxeři podívají těm mámám do očí,“ píše na svém facebookovém profilu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články