Obrovské zklamání: Medailová naděje Samková nepojede na olympiádu do Pekingu

Tolik se připravovala a trénovala, ale nakonec se sen o olympiádě rozplynul. Snowboardistka Eva Samková popsala, jak těžké bylo toto rozhodnutí udělat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Olympijská vítězka si před necelými dvěma měsíci zlomila oba kotníky. Stalo se to během Světového poháru v rakouském Montafanu. Zatím se bohužel plně neuzdravila, a proto ve čtvrtek oznámila, že na olympijské hry v Pekingu, na které se tolik těšila, nakonec nepojede. Dodala ale, že věří, že se na závodní svahy po uzdravení vrátí.

Samková má za sebou desítky zranění

Podle lékařů by účast Samkové na hrách byla riziková i pro civilní život. Olympijská vítězka ze Soči z roku 2014 už má na kontě celou řadu zranění. Jak píše Echo24, nejvíce se jich týkalo ramen, která ji trápila dlouhodobě. Rameno si poranila například před závodem ve švýcarském Veysonnaz v březnu 2014. Tehdy se navíc nejednalo o jediné zranění. Samková si zlomila také levý kotník a utrpěla otřes mozku.

iZdroj fotografie: S vědomím Evy Samkové / Instagram
Rehabilitace Evy Samkové

Česká výprava letos přišla o jednu z velkých medailových nadějí. Dvojnásobná olympijská medailistka svou účast na olympiádě pečlivě zvažovala. „Rozhodnutí nejet do Pekingu bylo těžké, ale správné. Teď se soustředím na to, abych se uzdravila a fungovala dál. Zahojím se a vrátím se zpátky,“ uvedla pro České noviny a dodala: „Říkala jsem, že olympiáda není nejdůležitější věc na světě, a teď můžu dokázat, že to tak cítím.“

Po operaci jí v nohou zůstaly šrouby

Samková se zranila loni 11. prosince při dojezdu závodu smíšených týmů v rakouském Montafonu, ve kterém získala s Janem Kubičíkem stříbro. Těsně za cílem se jí ale zabořilo prkno do sněhu a kotníky velký nápor nevydržely. Ještě ten samý den podstoupila operaci, při které jí lékaři nohy zpevnili šrouby. Medailistka se sice snažila intenzivně rehabilitovat a dokonce si zkoušela nazouvat snowboardingové boty, ale nakonec po dohodě s lékaři uznala, že nemá cenu riskovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zranění kotníku

Ve snowboardcrossu budou v Pekingu reprezentovat Jan Kubičík a Vendula Hopjáková, kteří se vedle soutěží jednotlivců společně představí i v premiérovém týmovém závodě smíšených dvojic. K českým medailovým nadějím budou patřit i Ester Ledecká, která je největší favoritkou v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Naději na medaili má také na lyžích ve sjezdu a superobřím slalomu. Nechybí ani rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonistka Markéta Davidová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články