Vánoční dárek od vlády. Do Česka dorazí 300 tisíc dávek vakcíny pro děti do 11 let do Vánoc

Evropská agentura vydala doporučení ohledně očkování dětí od pěti do jedenácti let. Konečné rozhodnutí je nyní na Evropské komisi, ČR již objednala statisíce vakcín.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve čtvrtek bylo vydáno doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ohledně vakcín pro děti. Mají dostat třetinovou dávku vakcíny oproti dospělým. EMA dala doporučení pro vakcínu od firem Pfizer/BioNTech pro děti od pěti do jedenácti let. Konečné rozhodnutí musí ještě přijmout Evropská komise, Česko má však již vakcíny objednané.

Vakcína vyvolává imunitní reakci

Podle serveru Blesk mají vakcíny do ČR dorazit v týdnu od 20. prosince. Podle Chytré karantény má být k dispozici 300 000 dávek. Očkovat by se měli hlavně děti, které jsou rizikové například z důvodu chronického onemocnění. EMA uvedla, že účinnost vakcíny je doložena klinickou studií.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína Pfizer

Studie byla provedena na skoro dvou tisícovkách dobrovolníků. Výsledky klinické studie byly zveřejněny v září a podle nich vakcína u dětí vyvolává kýženou imunitní rekci. Přínos Comirnaty u dětí do 11 let převažují nad riziky, a to zejména u těch, jejichž stav zvyšuje riziko těžkého průběhu onemocnění,“ uvedla EMA.

Dávka bude třetinová

EMA nyní posuzuje i možnost použití vakcíny od firmy Moderna. S žádostí přišla společnost na začátku listopadu, rozhodnutí má padnou do dvou měsíců. Díky schválení vakcíny pro děti se zvýší v Česku maximální možná proočkovanost až na necelých 91 %, aktuálně je 87,2 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcíny

Podle Chytré karantény dorazí prvních 300 tisíc dávek v období Vánoc. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude podaná dávka třetinová. Možné nežádoucí účinky mají být obdobné jako u dospělých. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy a svalů a zimnice. Účinky bývají mírné a do několika dnů odezní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články