Očkování rozděluje i zdravotnickou veřejnost. Řada studentů a lékařů je proti povinnému očkování. ,,Snažíme se nikoho nešikanovat a chránit ohrožené,“ říká Válek

Epidemie koronaviru v Česku znovu nabírá na síle. V průběhu ledna má variantu delta vytlačit nakažlivější omikron, který umí snáz obejít imunitu získanou očkováním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Proti omezením, která mají zabránit šíření koronavirové nákazy, protestuje část lékařů, zdravotních sester, policistů, hasičů i studentů. Epidemie covidu-19 v Česku znovu nabírá na síle. Odpůrci očkování kritizují také vakcíny, které prý mohou poškodit zdraví. Naopak další odborníci očkování doporučují, protože může zmírnit průběh nemoci a ochránit populaci. Povinné očkování lidí nad 60 let a některých profesních skupin, včetně studentů medicínských oborů, platí od března. Vláda hodlá vyhlášku ještě upravit.

Spor o očkování a omikronu

Kvůli nátlaku na povinné očkování vznikla deklarace lékařů, po ní následovala i deklarace zdravotních sester. Podepsalo se několik tisíc lidí. „Teď máme důkazy z Institutu Roberta Kocha, že proti omikronu očkování nefunguje vůbec. U těch, co onemocní, je úplně jedno, jestli byli očkovaní, nebo ne,“ cituje jednoho z iniciátorů lékařské deklarace Václava Hrabáka, CNN Prima News. „Ať se naočkují lidé staří, polymorbidní, tedy ti, kteří mají spoustu diagnóz a léků, ať se možná naočkují i lidé obézní,“ podotkla gynekoložka Dana Vorlíčková.

Podle Romana Chlíbka, šéfa České vakcinologické společnosti, existuje u varianty omikron až osmkrát vyšší riziko, že se jím nakazí i lidé, kteří covid-19 prodělali. „Ale ukazuje se, že tři dávky očkování jsou schopny účinnost i proti variantě omikron zvýšit zpět na necelých 80 procent. Lidé, kteří v minulosti prodělali jakoukoli variantu a nebyli očkováni, tak pokud se nechají očkovat, tak udělají maximum proti variantě omikron, protože samotné prodělání nemoci nebude bohužel na omikron příliš fungovat,“ řekl iRozhlasu.

Opatření jsou prý smysluplná

Kritici očkování ale argumentům nevěří. „Dnes se bohužel zjišťuje, že vláda lhala a lže nadále. Očkování není samospasitelné, očkováni by měli být lidé na základě dobrovolnosti a relevantních informací,“ uvedl Jiří Janeček z hnutí Otevřeme Česko.Studenti jsou dehonestováni za své názory. Dokonce máme i příběhy, kdy nejsou připuštěni ke zkoušce, pokud nemají test nebo něco takového,“ řekla serveru Aneta Hlinčíková ze studentské organizace Změna Matrixu.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Arenberger

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jsou vládní protiepidemická opatření logická a smysluplná. „My se snažíme nikoho nešikanovat, snažíme se chránit naše seniory a ty, kteří mohou na covid-19 umřít. Snažíme se vyjít občanům maximálně vstříc a přitom přijímat rozumná opatření,“ prohlásil. „Potřebujeme zabránit tomu, aby virus vnikl do buněk, a to nám očkování zajišťuje ve velké míře, určitě brání proti těm nejtěžším průběhům,“ vysvětlil ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články