Očkování vyvolává protesty po celém světě. Na jedné demonstraci zaútočili odpůrci na dům europoslance

Epidemie koronaviru po celém světě nepolevuje a očkování stále zůstává nejúčinnější zbraní proti šíření covidu. Odpůrci však postupně stupňují své útoky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé státy chtějí zavést očkování povinně a nenávist vůči současné situaci se tak pomalu, ale jistě vyhrocuje. Odpůrci nejprve napadali jeho propagátory slovně, ale teď už došlo i na fyzické útoky. Například v Belgii házeli nespokojení občané zápalné lahve na dům tamního europoslance Pascala Arimonta. Informoval o tom server Forum24.

V domě byly v době útoku také malé děti

Arimont patří k podporovatelům očkování a své názory často prezentuje také na půdě Evropského parlamentu. Kvůli svému hlásání o důležitosti vakcíny proti covidu se však stal nedávno obětí nechutného útoku. Odpůrci očkování zaútočili na jeho dům právě v okamžiku, kdy byl uvnitř s celou svou rodinou včetně dětí. Útočníci na jeho sídlo házeli zápalné lahve a také posprejovali fasádu domu hanlivými nápisy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Luxusní dům

Na dům nastříkali výhružku „Lhaní, vydírání, podpora nenávisti, rozdělování společnosti… za to zaplatíš.“ Řádění vandalů mělo za následek i to, že několik zápalných lahví dopadlo přímo pod okna ložnice Arimontových dětí. „Nejsem virolog, ani vakcinolog, ale zcela pevně stojím za strategií očkování. V pátek jsem o tom napsal text na facebook a o den později zaútočí na můj dům. Vidím tam jasnou spojitost,“ uvedl k tomu.

Proti očkování protestují i zdravotníci

V úterý protestovalo několik tisíc zdravotníků na centrálních bruselských bulvárech. Chtěli tak dát najevo nesouhlas s povinným očkováním pečovatelských profesí, o jehož zavedení politici v Belgii uvažují. Po protestech proti restrikcím a za růst mezd pak ochromili dopravu v centru Bruselu. Související stávka také omezila provoz některých nemocnic, které jsou přetížené kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotník v ochranném obleku

V Belgii mají dokončené očkování tři čtvrtiny lidí a v Evropské unii se řadí k zemím s nadprůměrným počtem naočkovaných. Tamní vláda ale kvůli rychlému šíření nákazy nedávno zpřísnila opatření. Po vzoru sousední Francie navíc plánuje zavést povinné očkování personálu, který se stará o nemocné nebo staré lidi. Pevné datum zatím stanoveno nebylo. Data z belgických nemocnic ukazují, že očkovaní lidé mají několikrát menší pravděpodobnost vážného průběhu covidu než lidé neočkovaní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články