Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné

kovat proti covidu se mohou také děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, od kdy mohou své ratolesti registrovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že už za pár týdnů bude možné podat vakcínu proti koronaviru dětem starším pěti let. Tento návrh v pondělí podpořila Rada vlády pro zdravotní rizika. Rodiče mohou své ratolesti registrovat k očkování od pondělí 13. prosince. Samotné očkování bude možné od 21. prosince, až do České republiky dorazí určená vakcína. Informoval o tom server TN.cz.

Počty nových případů covidu v Česku dál rostou

Epidemie covidu v Česku dál atakuje rekordy, v pondělí testy odhalily 17 599 nových případů, což je asi o 3100 víc než před týdnem. Incidenční číslo stouplo na 1230 z předchozích 1201. Odborníci i vláda dlouhodobě nabádají lidi k očkování, týká se to i dětí, pro které až doteď v České republice byla vakcína pouze od 12 let. Do konce roku má však dorazit dodávka očkovacích látek také pro děti od pěti let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid-19 v laboratoři

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka budou děti očkovány látkou od společností Pfizer a BioNTech. Do celé Evropy by se měla začít dodávat v týdnu od 20. prosince. O den později má být v Česku pro děti k dispozici 312 000 dávek vakcíny. Její použití pro tuto věkovou skupinu schválily americké úřady už před třemi týdny. Evropská léková agentura pak ke stejnému kroku přistoupila ve čtvrtek.

Účinky po očkování jsou u dětí stejné jako u dospělých

Děti by měly dostávat v porovnání s dospělými pouze třetinovou dávku. Očkovat je mají pediatři a speciální očkovací centra. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je logické, aby očkovalo obojí: „Očkování dětí bude určitě probíhat v ordinacích praktických lékařů, kteří jsou s tím daleko více zkušení. Omezuje je jen velikost balení. V době pandemie jsou větší dodávky, špatně se jim to organizuje, aby jim některé vakcíny nezbyly a nemuseli je vyhodit,“ uvedl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Co se týká nežádoucích účinků očkování, u dětí ve věku pět až 11 let jsou velmi často podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Díky schválení vakcíny pro děti ve věku pět až 11 let bude potenciální maximální proočkovanost české populace téměř 91 procent.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články