Omikron už má na svědomí tisíce reinfekcí. V Česku už tato mutace tvoří polovinu odhalených případů

V České republice už převládá omikron. V počtu nově odhalených případů covidu tvoří polovinu případů. Nakazit se můžete i po měsíci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V úterý přibylo 12 366 případů covidu-19. To je zhruba o pětinu víc než před týdnem a jde o nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince. Podle Státního zdravotního ústavu už mezi novými případy převládla nakažlivější mutace omikron. Pacientů s covidem-19 leží v nemocnicích aktuálně 2216. Znamená to, že se tam zatím nárůst nových nákaz neprojevil.

Omikron způsobil reinfekce

Odborníci neustále opakují, že nejúčinnějším způsobem, jak prodělat případnou nákazu koronavirem v co nejmírnější formě, je očkování. Posilující třetí dávka se podle aktuálních výsledků jeví jako vysoce účinná. I přesto je však stále plno odpůrců vakcíny, kteří pak mohou mít těžké zdravotní problémy. Podle evidence opakovaných nákaz covidem přibývají denně stovky takových případů a kralují jim právě neočkovaní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu-19

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se od začátku pandemie do konce roku 2021 opětovně nakazilo přes 25 tisíc lidí. Podrobnosti uvedl pro Deník Jan Kynčl, který je vedoucím Oddělení epidemiologie infekčních nemocí: „Věkové rozpětí osob, které prodělaly reinfekci onemocnění covid-19, je 0 až 99 let, medián je 37 let. Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 61 až 624 dní.“

Dítě se nakazilo deltou, za měsíc omikronem

S příchodem omikronu se lehce může stát, že se člověk nakazí pokaždé jinou variantou. Případ rychlé reinfekce dítěte koronavirem odhalilo například testování na školách. Zatímco v prosinci se nakazilo variantou delta, která do té doby dominovala, hned na začátku roku přišla reinfekce. Tentokrát šlo o vysoce nakažlivý omikron. Téměř okamžitou reinfekci omikronem po předchozím prodělání delty potvrzují také odborníci. Jednou z vlastností omikronu je totiž „obcházení imunity“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Událost, ke které došlo v lednu na jedné z pražských škol potvrdil Českému rozhlasu starosta Prahy 9 Tomáš Portlík: „Tatínek šel do školy vynadat, proč má jeho dítě opět pozitivní test. Sekvenací se zjistilo, že má omikron.“ Experti proto znova opakují, že v tuto chvíli je jedinou možností, jak se proti omikronu bránit, očkování. Týká se to i lidí, kteří covid v minulosti prodělali. Vakcína totiž jejich imunitu výrazně posílí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články