Omikronové tsunami se blíží. Základem, jak nad ním vyzrát, je kvalitní respirátor. Máte ho?

Dočasné zrušení daně na respirátory FFP2 a vyšší skončilo. Podle ministerstva financí nehrozí riziko skokových nárůstů cen. Opatření vyšlo na 1,1 miliardy korun.

i Zdroj fotografie: Pixnio
                   

Kvůli koronavirovým variantám omikron a delta hrozí podle šéfa Světové zdravotnické organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse světu tsunami nových případů nákazy. Brzy by mohlo přibývat přes milion nových případů infekce denně. V česku odborníci očekávají omikronovou vlnu koncem ledna. Nošení respirátorů je jednou z možností, jak epidemii brzdit. Respirátory alespoň třídy FFP2 musejí lidé v Česku nosit v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, na úřadech a v dalších vnitřních prostorech.

Jak vybrat respirátor?

Omezit šíření nákazy omikronem pomáhají téměř všechny respirátory. Podle odborníků by měly být hlavně dobře padnoucí a mít vysokou filtraci. Například respirátor N95 v Evropě označovaný jako FFP2 to splňuje. V každém případě jsou podle odborníků nejlepší ty respirátory, které zakrývají nos a ústa a přiléhají k obličeji tak, že po stranách nejsou žádné mezery, uvedl server NBC. Důležité je, aby masky měly dvě a více vrstev i nosní drátek, aby dobře držely v horní části.

iZdroj fotografie: Unsplash
Respirátor

Označení respirátorů může mást, ale v podstatě jde o to, v jaké zemi byl vyroben. Třeba N95 je filtrační podtlakový obličejový respirátor. Číslice v názvu respirátoru značí, že odfiltruje alespoň 95 procent částic přenášených vzduchem. Respirátor je vyrobený tak, aby na obličeji vytvořil těsnění. Rozdíl mezi respirátorem N95 a KN95 je v tom, kde je certifikován. V USA mají označení N95, R95 nebo P95, v Číně se používá označení KN95 a v Evropě FFP2.

Vrací se DPH na respirátory

Když chcete mít téměř jistotu, že jste stoprocentně chráněni proti nákaze, doporučují odborníci nosit roušku a respirátor, což však nemusí být komfortní. Zda máte kvalitní respirátor, také můžete zjistit, když ho zkontrolujete proti světlu. Čím méně světla jím proniká, tím více částic zachytí. První třída respirátorů FFP1 má účinnost filtrace 80 procent a výše, masky FFP2 mají odfiltrovat 94 a víc, nejúčinnější jsou potom ty s označením FFP3, které by měly zachytit až 99 procent částic.

V Česku jsou respirátory FFP2 snadno k sehnání v každé lékárně, drogerii nebo supermarketech za cenu v řádu desetikorun. Vláda na ně totiž dočasné zrušila daň loni na začátku února a původně to mělo platit dva měsíce. Nakonec se opatření prodloužilo do 31. prosince. V lednu tedy už cena respirátoru bude obsahovat DPH. Podle mluvčího ministerstva financí Tomáše Weisse je na trhu nabídka dostatečná. Opatření veřejné rozpočty stálo přibližně 1,1 miliardy korun, uvedl iRozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články