Pandemie tvrdě dopadá na seniory. Jsou osamělí a trpí depresemi. Často volají na tísňové linky

„Sám doma a v bezpečí“ je název kampaně organizace ŽIVOT 90. Uskupení se věnuje seniorům, v případě, že na to sami nestačí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Členka sdružení ŽIVOT 90 Aneta Šebková popisuje vliv pandemie nejen na její organizaci, která poskytuje seniorům služby tísňové péče, ale i na seniory samotné. Organizace aktuálně vede kampaň „Sám doma a v bezpečí“ jejímž účelem je, aby i lidé bez příbuzných či přátel, cítili pohodu u sebe doma i nadále.

Pomoc jedním stiskem

,,Jistě víme o řade seniorů i seniorek, kteří bydlí doma sami a nepotřebují žádnou zvláštní péči, zkrátka jsou soběstační, milováni blízkými a rodinou. Velká část z nich však takovým luxusem nedisponuje,“ řekla Šebková. Často přebývají v neuspořádaném bytě, kde mají problém si například stoupnout ve vaně nebo se i dostat ven. Pro takové lidi poskytujeme terénní sociální služby, které zahrnují pečovatelské služby s rutinními denními úkony či doprovod k lékaři.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Klávesnice

„Z dat, která máme z naší linky důvěry Senior telefon, si všímáme, že dlouhodobá osamělost seniorů se ještě víc prohlubuje a začíná se měnit ve vážnější problémy, jako jsou úzkosti a deprese,“ citují Seznam Zprávy Šebkovou.

Díky optimalizovanému systému, se mohou starší lidé jedním stiskem tlačítka spojit s naším dispečinkem, který jim zajistí pomoc. Dalším nástrojem systému je čidlo, které zaznamenává pohyb v bytě a upozorní dispečera, pokud se v domácnosti žádný dlouho nevyskytuje. V takovém případě vysíláme ke klientům pomoc.

Podpora očkování

Tísňovou péči ŽIVOTa 90 využívá více než tisíc postarších lidí. Mezi klienty organizace jsou i handicapovaní uživatelé. Devět z deseti případů řeší sociální pracovníci pády, kdy je klient nemohoucí a nedokáže sám vstát. Závažnější případy, řeší pracovníci ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem. Pomáhají i dobrovolníci.

Na každého má pandemie odlišné dopady. „Tam kde je to možné, pracujeme vzdáleně,“ citovalo Forum24 Šebkovou. V online prostředí jsme pořádali i většinu kurzů „Centra aktivního stáří“. Od začátku šíření viru se snažíme, aby současná situace měla co nejmenší vliv na naše klienty, ale samozřejmě i pracovníky. V současné době klientům nejvíce radíme v oblasti očkování, které podporujeme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články