Evropský soud pro lidská práva řešil neobvyklý případ. Týkal se dortu, který měli pekaři upéct pro soukromé účely. Jádrem sporu byl nápis „Podporujte manželství gayů“.
Definitivně skončila severoirská právní kauza, která se vleče už od roku 2014. Spor vyvolal velkou mediální kauzu, o které informují přední světová média, jako například BBC. Pekaři křesťanského vyznání odmítli upéct dort s tímto nápisem. Gareth Lee z Belfastu si tehdy objednal cukrovinku s obrázkem dvou loutek z pořadu „Sezame, otevři se“ s nápisem „Support Gay Marriage“. Manželé Daniel a Amy McArthurovi objednávku v přepočtu za zhruba tisíc korun nejprve přijali.
Lee podle soudu nevyčerpal všechny možnosti
Později ale manželé změnili názor a zakázku odmítli. Jako důvod uvedli, že jsou křesťané a něco takového je proti jejich víře. Lee, kterého podpořila Severoirská komise pro rovnost, pak rozpoutal právní bitvu kvůli domnělé diskriminaci, která trvala dlouhých sem let, píšou Novinky. Severoirským daňovým poplatníkům se podpora v této kauze dost prodražila. Stála je celkem 251 tisíc liber, tedy v přepočtu 7,36 milionu korun.
Britské soudy žalobu jeden po druhém postupně zamítaly. V poslední instanci to byl v roce 2018 Nejvyšší soud Spojeného království. Ve svém odůvodnění píše, že manželé McArthurovi nejednali na základě zákazníkovy orientace, ale vyhrazovali se proti nápisu, proti kterému by se vyhrazovali stejně, ať už by ho žádala kterákoliv jiná osoba kterékoliv sexuální orientace. Soud teď odmítl žalobu s tím, že Lee nevyčerpal všechny možnosti národních soudů, protože neargumentoval zásahem do svých lidských práv.
Rozsudek může rozpoutat další podobné žaloby
Žalující Gareth Lee řekl, že je z rozhodnutí soudu nezabývat se případem zklamán. Rozsudek označil za ušlou příležitost. „Každý má svobodu projevu a ta musí platit i pro gaye, lesby a transsexuály. Nápis na dortu byl můj a já zaplatil společnosti, aby ho na dort vyrobila. Od nikoho z nás by se nemělo očekávat, že bude muset zjišťovat přesvědčení majitelů společnosti, než vstoupí do jejich obchodu nebo zaplatí za jejich služby,“ vysvětlil.
Na první pohled se tento spor může zdát legrační. Ukazuje však, jak těžké je určit, kde se vlastně nachází hranice mezi diskriminací a právem na vlastní přesvědčení. Problém se netýká jen sexuality, ale třeba i toho, jestli může například muslimský pekař odmítnout vyrobit dort s nápisem týkající se křtin nebo Vánoc. Případ dortu už být projednáván britskými soudy nemůže. Není ovšem vyloučeno, že v dalších podobných případech půjde už rovnou o žalobu kvůli porušení lidských práv.