Průzkum: Dvě třetiny Čechů si myslí, že jim covid bude i v novém roce ovlivňovat život. Jak přesně?

Pandemie covidu-19 vstoupí v roce 2022 do své třetí sezóny. Lidé už teď automaticky počítají s tím, že v určité míře jim bude nemoc nadále omezovat život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koronavirus byl poprvé zaznamenán v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu. První případ onemocnění v Česku byl potvrzen v březnu 2020. Ve stejném měsíci Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii. Od té doby se v určité míře lidé nejen v Česku potýkají kvůli viru s určitým omezením. A jak ukazuje průzkum agentury Median pro iRozhlas většina lidí s opatřeními počítá i v dalším roce.

Opatření očekávají hlavně lidé ve velkých městech

Dvě třetiny lidí se domnívají, že budou nutná nějaká omezení kvůli koronaviru. Další pětina si pak myslí, že budou zásadní. Jsou ale i tací, kteří už neočekávají žádná osobní omezení v roce 2022. Podle průzkumu se jedná o každého osmého dotázaného. Třítýdenního průzkumu se zúčastnilo více než tisíc lidí starších 18 let. Dotazování proběhlo v polovině prosince. Jak uvedl ředitel agentury Median Přemysl Čech průzkum také odhaluje, kteří občané s opatřeními počítají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Jedná se podle něj převážně o obyvatele z velkých měst a voliče koalic Spolu a PirSTAN. „Další výrazné charakteristiky napříč demografickými skupinami jsme nepozorovali,“ upřesnil šéf agentury. Už je jisté, že některá opatření budou platit i v roce příštím. Hned v lednu vláda hodlá zavést častější testování na covid-19 ve firmách a ve školách. Týkat se to bude i všech očkovaných. Povinnost má začít platit 17. ledna. Všichni zaměstnanci, školáci a studenti by se měli testovat jednou za tři až pět dní.

Válek počítá s další vlnou

Jak upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) týkat se bude také osob, kterým byla aplikována třetí dávka vakcíny. Testovat se bude antigenními testy. Důvodem je varianta omikron, která má způsobit další vlnu s vrcholem na přelomu ledna a února. „I když se zdánlivě zdá, že se situace s covidem19 zlepšuje, protože čísla klesají, tak je to klid před bouří, protože omikron se šíří Evropou,“ cituje šéfa zdravotnictví ČTK.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC BY-SA
Vlastimil Válek

Válek ve středu oznámil, že nová koronavirová varianta se v některých krajích už šíří komunitně. Další opatření, které bude platit i v roce 2022 se týká omezení v restauracích. Do 2. ledna platí omezení, kdy u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 lidé, kteří nejsou z jedné domácnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články