Jiří Pospíšil: Mynář s Benešovou rozkládají právní stát. Milost pro Pavla Podroužka je podezřelá

Podle Jiřího Pospíšila jde v případu abolice olomouckého podnikatele o selhání Hradu, Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ukázalo se prý, že ústavní institut nefunguje.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedávná prezidentská milost pro olomouckého podnikatele Pavla Podroužka vyvolala vlnu kritiky a spekulací. Podroužek má být už tři roky těžce nemocný. Miloš Zeman z toho důvodu zastavil jeho trestní stíhání za krácení daní, navíc mu odpustil podmínku za řízení v opilosti. Abolici, tedy zastavení trestního stíhání, použil prezident teprve potřetí. Podepsat ji musel také premiér Andrej Babiš. Podle Pospíšila reakce Mynáře, Benešové a Babiše poukazují na možné pochybení.

Časté návštěvy u Mynáře

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se k případu vyjádřil v rozhovoru pro deník Forum24. Kritizuje nejen samotnou abolici, ale i časté návštěvy ministryně spravedlnosti Marie Benešové u Vratislava Mynáře. Na pohled to vypadá, že justici spoluřídí Mynář. Detaily neznáme, obě strany na dotazy odpovídají vyhýbavě. Připadá mi ale šílené, že kancléř řeší v nepřítomnosti prezidenta jmenování soudců,“ uvedl Pospíšil.

iZdroj fotografie: Ministerstvo spravedlnosti ČR
Marie Benešová

Nárůst schůzek mezi Benešovou a Mynářem považuje za podrývání právního státu. Navíc kontroverzní udělení milosti podnikateli Pavlu Podroužkovi prý jen potvrzuje, jak dosud nefungoval ústavní institut. V rámci abolice může prezident zastavit trestní stíhání. Tím se liší od obyčejné milosti. Abolice je natolik silným nástrojem v rukou hlavy státu, že je spojena s pojistkou v podobě spolupodpisu předsedy vlády,“ vysvětlil Pospíšil.

Andrej Babiš selhal

Pojistka však v případu olomouckého podnikatele nezafungovala. Slova Andreje Babiše o abolici bere Pospíšil jako selhání. „Výrok premiéra Babiše potvrdil, že pojistka v daném případě úplně selhala. Babiš se přiznal, že nemá čas návrhy na udělení abolicí zkoumat a je v této oblasti fakticky jen strojem, který podepisuje, co mu úředníci předloží.“ Po udělení abolice Babiš dále řekl, že nechá případ prošetřit, ale zodpovědnost za něj nese ministerstvo spravedlnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Podle Pospíšila padá politická zodpovědnost právě na Andreje Babiše a Marii Benešovou. V době podepisování měl prezident vážné zdravotní problémy a je možné, že podklady z ministerstva blíže nezkoumal. Benešová doslova prohlásila, že prezident nemá co kontrolovat. „Tahle slova jsou z úst ministryně nestoudná,“ řekl Pospíšil pro Forum24. Podle něj jde o další exces Benešové, za který má zodpovědnost také Hrad a Andrej Babiš.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články