Nespěchejte zbytečně do důchodu. Mohli byste přijít o více než tisíc korun měsíčně

Každý důchodce přivítá, když jeho důchod bude vyšší alespoň o pár korun. Ekonom Kovanda poradil, jak si zvýšit měsíční výplatu o stovky korun, v některých případech dokonce tisíce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důchody v České republice jsou nízké a každá stokoruna navíc přijde vhod. I když je letos valorizace vysoká, vyplatí se s odchodem do důchodu počkat až na příští rok. Posun odchodu do důchodu o pár měsíců může měsíční výplatu zvýšit i o více než tisícovku, což se v době rekordního zdražovaní bude hodit.

Stačí počkat pár měsíců

Právě pro přelom roku 2021 a 2022 platí, že posun odchodu do důchodu pomůže alespoň o trochu zvýšit měsíční příjem. Lidé by s přiznáním důchodu měli posečkat a nechat si jej přiznat ideálně k 1. lednu 2022,“ uvedl pro server TN.cz ekonom Lukáš Kovanda s tím, že valorizace bude sice vyšší, ale i tak se vyplatí počkat.

„Důchody přiznané v roce 2022 totiž budou výrazně vyšší, než důchody přiznané do konce roku 2021 a následně valorizované k 1. lednu 2022,“ vysvětlil ekonom. Člověk s průměrnými příjmy si přilepší v řádu stokorun. Kdo během svého života pobíral vyšší výplatu, může mít měsíční důchod vyšší o čtyřcifernou částku. Přitom odchod je třeba posunout jen o několik měsíců.

Přilepšení o tisícovku

Ekonom Lukáš Kovanda své tvrzení doložil na příkladu člověka, který platil důchodové pojištění 46 let. V zaměstnání přitom pobíral průměrnou mzdu letošního druhého čtvrtletí, čili 38 275 korun. „Ve třetím čtvrtletí by mu byl přiznán důchod ve výši 18 376 korun. Po valorizaci bude tento důchod v příštím roce činit 19 219 korun,“ spočítal ekonom.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Jestliže však stejný pracující počká do ledna, bude mít důchod vyšší. „Pokud počká s přiznáním důchodu ideálně do 1. ledna 2022, bude pobírat o 954 korun více, čili 20 173 korun,“ vysvětlil Kovanda. V případě, že lidé pobírají výplatu kolem 60 tisíc, pozdějším odchodem do penze si přilepší o 1300 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů