Nespěchejte zbytečně do důchodu. Mohli byste přijít o více než tisíc korun měsíčně

Každý důchodce přivítá, když jeho důchod bude vyšší alespoň o pár korun. Ekonom Kovanda poradil, jak si zvýšit měsíční výplatu o stovky korun, v některých případech dokonce tisíce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důchody v České republice jsou nízké a každá stokoruna navíc přijde vhod. I když je letos valorizace vysoká, vyplatí se s odchodem do důchodu počkat až na příští rok. Posun odchodu do důchodu o pár měsíců může měsíční výplatu zvýšit i o více než tisícovku, což se v době rekordního zdražovaní bude hodit.

Stačí počkat pár měsíců

Právě pro přelom roku 2021 a 2022 platí, že posun odchodu do důchodu pomůže alespoň o trochu zvýšit měsíční příjem. Lidé by s přiznáním důchodu měli posečkat a nechat si jej přiznat ideálně k 1. lednu 2022,“ uvedl pro server TN.cz ekonom Lukáš Kovanda s tím, že valorizace bude sice vyšší, ale i tak se vyplatí počkat.

„Důchody přiznané v roce 2022 totiž budou výrazně vyšší, než důchody přiznané do konce roku 2021 a následně valorizované k 1. lednu 2022,“ vysvětlil ekonom. Člověk s průměrnými příjmy si přilepší v řádu stokorun. Kdo během svého života pobíral vyšší výplatu, může mít měsíční důchod vyšší o čtyřcifernou částku. Přitom odchod je třeba posunout jen o několik měsíců.

Přilepšení o tisícovku

Ekonom Lukáš Kovanda své tvrzení doložil na příkladu člověka, který platil důchodové pojištění 46 let. V zaměstnání přitom pobíral průměrnou mzdu letošního druhého čtvrtletí, čili 38 275 korun. „Ve třetím čtvrtletí by mu byl přiznán důchod ve výši 18 376 korun. Po valorizaci bude tento důchod v příštím roce činit 19 219 korun,“ spočítal ekonom.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Jestliže však stejný pracující počká do ledna, bude mít důchod vyšší. „Pokud počká s přiznáním důchodu ideálně do 1. ledna 2022, bude pobírat o 954 korun více, čili 20 173 korun,“ vysvětlil Kovanda. V případě, že lidé pobírají výplatu kolem 60 tisíc, pozdějším odchodem do penze si přilepší o 1300 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články