Letošní Vánoce budou opět ve znamení covidu a omezení. Poslanci nastínili, co nás vše během svátků bude čekat

Loňské Vánoce byly ve znamení omezení a restrikcí. Letošní budou nejspíš velmi podobné, poslanci v pořadu 360° předpověděli, jak by mohli svátky probíhat.

i Zdroj fotografie: OSCE Parliamentary Assembly / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Situace se nadále zhoršuje a byl už dokonce vyhlášen nouzový stav na třicet dní. Je tedy jasné, že vánoční svátky budou opět v omezeném režimu. Co vše nás může čekat předpovídali poslanci v pořadu CNN Prima NEWS 360°. Jisté už je zrušení adventních trhů a omezení společenských akcí. Celostátní lockdown prý ale zatím nehrozí.

Vrchol pandemie na Vánoce

Od pátku platí nová nařízení, která shrnul například server Seznam Zprávy. V pořadu, ve kterém vystoupili například poslanci Tom Philipp (KDU-ČSL), Karla Maříková (SPD) a Jiří Mašek (ANO), představili účinkující své predikce na vánoční svátky. Čísla totiž stále rostou a jsou vyšší než v minulém roce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uzavřené trhy

Pokud vyjde predikce Ladislava Duška, čeká nás krutá zima a pandemie bude vrcholit právě v období Vánoc. Jiří Mašek však věří, že Vánoce budou lepší než loni. Apeluje hlavně na ochranu rizikových skupin, které by si měly udělat tzv. osobní lockdown a chránit své zdraví. Podle Maříkové však současnou vlnu už nezastavíme.

Poslanci zkritizovali hygienu

Maříková apeluje také na lidi, kteří se setkávají se seniory. Měli by dbát na svou ochranu, aby seniora nenakazili. „Nikdo to nemá brát jako buzeraci,“ uvedla v pořadu Maříková. Stejně jako loni došlo na omezení vánočních trhů a provozní doby restaurací. Poslanec Jan Grolich (KDU-ČSL) požaduje další plošná opatření a omezení. Andrej Babiš však zatím chce, aby boj probíhal na úrovni krajů. „Hygieny by se měly chopit práce a řídit epidemii,“ uvedl Philipp.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Lukáše Altmana
Vánoční trhy v Brně

Podle Maříkové se kraje bojí osobní zodpovědnosti a chtějí nouzový stav. „Hygieny měly nastavovat lokální opatření. Raději ale chtějí nouzový stav. Kraje mohly vyhlásit stav nebezpečí, neudělaly to, bojí se,“ kritizuje kraje Maříková. Hygieny se však zastal Mašek. Podle něj jsou přetíženy zbytečnými správními řízeními. „Nejdříve říkáme, že si od hygien nenecháme velet, teď najednou chceme, aby rozhodovaly,“ kritizuje nastupující vládu Mašek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články