Přední virologové Česka se vyjádřily k omikronu. Prymula přirovnal šíření mutace k lavině

Prymula i Tachezy varovali před možnými vlastnostmi nové mutace. Zároveň apelují, aby se šli lidé přeočkovat.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Nesmíme spoléhat na lehčí průběh mutace omikronu než delty,“ řekla viroložka Ruth Tachezy ve vysílání CNN Prima NEWS. Upozornila také na malou účinnost monoklonálních protilátek, které nemusí být, stejně jako některé vakcíny, proti omikronu odolné. Roman Prymula navíc varoval před lavinovým šířením této varianty.

Nová mutace v Česku

V Česku je potvrzeno osm případů varianty koronaviru omikron, šest z toho na jižní Moravě. „Všechny naše případy mají buď bezpříznakový průběh nebo velmi lehký průběh,“ citoval Deník Svrčinovou. Omikron se objevil u dvou zdravotních sester z jednoho pracoviště Fakultní nemocnice Brno a dvou dětí jedné z nich, dále u dvou jedenáctiletých žáků Základní školy Adamov. Mezi případy z Brna a Adamova není podle hygieniků žádná spojitost.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Roman Prymula

Prymula upozornil, že k zastavení šíření omikronu v Česku už nebude stačit omezení letecké dopravy. „Je zde větev, která nesouvisí s původním případem. Dojde k šíření v populaci, které bude rychlé a lavinovité,“ doplnil. „Šíří se rychleji než delta. Je schopen obcházet imunity od infekčních protilátek i očkování. Pozitivní je, že průběhy nemoci zatím nejsou těžké. Pokud se to potvrdí, nemusel by být výskyt omikronu katastrofickou zprávou,“ shrnul informace o omikronu epidemiolog.

Omikron enigmou

Ruth Tachezy také uvedla, že alespoň částečnou ochranu proti omikronu poskytuje vakcína od firmy Pfizer. „Kdo prodělal onemocnění, měl by se nechat přeočkovat, aby se chránil proti těžkému průběhu. Ale závažnost u omikronu zatím plně neznáme, data z Jihoafrické republiky jsou zatím malá,“ informovala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína Pfizer

„Bohužel víme, že varianta je rezistentní vůči monoklonálním protilátkám, které jsou v Česku dostupné. Ty od firmy GSK, proti nimž by byla mutace citlivá, u nás zatím nemáme,“ konstatovala Tachezy. Nejlepší ochranou proti omikronu je přeočkování vakcínou od Pfizeru po dokončení dvoudávkového schématu nebo po prodělání covidu.

Pokud se prokáže, že se omikron ochotně šíří a vyvolává jen mírný průběh, jde o dobrou zprávu. „Dával by nám booster a připomněl našemu imunitního systému, že jsme se covidem setkali. Je však nebezpečné na to spoléhat,“ varovala Tachezy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články