Za prohrané soudy kvůli opatřením zaplatil stát přes milion korun. Ministerstvo zdravotnictví se brání

S resortem zdravotnictví bylo kvůli koronavirovým opatřením do poloviny ledna vedeno 226 soudních sporů. 57 z nich ministerstvo prohrálo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během pandemie ministerstvo zdravotnictví vydalo mnohá opatření, proti kterým byly vedeny soudní spory. Například loni mezi dubnem a červencem Nejvyšší správní soud v patnácti případech rozhodl v neprospěch resortu. V odůvodněních svých rozhodnutí soud uvedl, že ministerstvo systematicky nebralo zřetel na jeho rozsudky. V dubnu 2021 například Nejvyšší správní soud označil za nezákonné opatření ukládající povinnost testovat zaměstnance na covid-19.

Ani kritika soudu přístup ministerstva nezměnila

O pár dnů poději pak soud zrušil celé mimořádné opatření resortu, které omezovalo provoz obchodů a služeb i setkávání lidí. V květnu loňského roku pak bylo zrušeno opatření týkající se regulace provozu restaurací, heren a kasin. Jak připomíná server iDnes, soud ve svých verdiktech ministerstvo ostře kritizoval. U několika verdiktů totiž došlo k tomu, že Nejvyšší správní soud rušil opatření, které bylo mezitím nahrazeno jiným, podobným nařízením.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

„Ministerstvo dosud na náhradách nákladů řízení v rámci soudních sporů týkajících se opatření obecné povahy vydávaných ministerstvem zdravotnictví vyplatilo 1,1 milionu korun,“ cituje Echo24 Ondřeje Jakoba, mluvčího resortu zdravotnictví. V částce jsou zahrnuty i finance na zaplacení advokátů protistraně.

Nastane s Válkem změna?

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) kvůli několika prohraným soudním sporům provedl v resortu kontrolu. Na základě výsledků auditu pak měli mít odpovědní úředníci snížené platy. Týkat se to mělo také náměstka pro legislativu Radka Policara, který zodpovídal za přípravu opatření. Náměstek se ale bránil tím, že ministerstvo nikdy nenavrhovalo žádné nařízení s vědomím toho, že by mohlo být nezákonné.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC BY-SA
Vlastimil Válek

Stávající šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) v minulosti soudní prohry ministerstva kritizoval. Loni v srpnu na sociální síti Twitter zveřejnil příspěvek, ve kterém doporučil vládě, aby používala u tvorby hlavu a neporušovala zákony. Jinak se podle něj nemá kabinet divit, že lidé opatření nedodržují a soudy je následně ruší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články