Proočkovanost Čechů klesá s věkem. U skupiny nad 80 let je okolo 90 procent

Starší lide jsou podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky více proočkovaní než mladší populace. Nejhůře jsou na tom třicátníci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Necelých 49 tisíc seniorů nad 80 let, stále nedostalo vakcínu proti covid-19. Očkovaných alespoň jednou dávkou je více než 90 procent z této věkové kategorie. Posilující dávku vakcíny dostaly zhruba dvě třetiny z nich. Informace vyplývají z dat o očkování k 13. lednu, uvedl Deník.

Pomalu k dobrým číslům

V této věkové skupině je proočkovanost podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška velmi dobrá. Například v Portugalsku jsou však obdobné hodnoty v rámci celé populace. V Česku jsou očkovaní dvěma dávkami méně než dvě třetiny lidí. Proočkovanost je navíc směrem k mladším skupinám obyvatelstva snižuje. Nejmenší je u třicátníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu-19

„Postupně se procento po procentu dostáváme do už docela dobrých čísel, která jsem si ale přál už v září nebo v říjnu,“ řekl Dušek. Klesá podle něj také počet oblastí, kde je v několika blízkých obcích nízká proočkovanost těchto zranitelných skupin. „Ti lidé tam spolu žijí, mají stejné restaurace, stejné obchody, a tak tam hrozil větší atak nákazy,“ dodal ředitel.

Klesající ochrana

Proočkovanost kolem 90 procent je podle Duška i ve skupině nad 70 let. Z těch, kteří mohli dostat třetí dávku, ji dostalo už asi 80 procent. Protože třetí dávky se dávaly v nedávné minulosti, tak o to větší šanci teď mají, že udrží i tu vlnu omikron,“ vysvětlil ředitel. Bez očkování této skupiny by podle Duška zcela určitě delta i omikron způsobily kolaps nemocnic.

usa-ockovani iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování proti covid-19

„Je objektivní realitou, že omikron projde přes vakcinovanou populaci a s určitým odstupem i ta dvoudávková vakcína vyprchává, a to s odstupem čtyř nebo šesti měsíců. Ochrana pak klesá ke 30 procentům, posilující dávka to vrací na 80 procent i proti nákaze,“ citovaly České noviny Duška.Registrace seniorů nad 80 let k očkování proti covidu-19 byla spuštěná minulý rok 15. ledna v 8:00 ráno. V prvních minutách navštívilo web přes 75 tisíc lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články