Královehradecký kraj si vede lépe, Praha si naopak pohoršila. Jak covid ovlivnil platy napříč kraji?

Koronavirová pandemie nakonec nesnížila platy, jak se mnozí obávali. Průzkum expertů ukázal, jak rostly platy různým věkovým skupinám a který kraj si přilepšil nejvíce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pandemie koronaviru měla vliv na většinu oblastí našeho života. Experti z portálu Platy.cz povedli průzkum platů. Ukázalo se, že strach z jejich snižování byl mylný. Celková průměrná mzda mezi roky 2019 a 2021 vzrostla o 11,8 %. Nejméně rostl plat v hlavním městě.

Čtyřicátníci si polepšili nejvíce

Server Blesk přinesl výsledky průzkumu portálu Platy.cz. Zde si každý může porovnat svůj plat s průměrným v jeho oboru. Napříč věkovými kategoriemi si nejvíce přilepšili lidé od 35 do 44 let. Jejich průměrná mzda vzrostla o 13 % na 51 866 Kč. Všechny věkové kategorie si pak přilepšily minimálně 10 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mzdy rostou i v pandemii

Nejnižší průměrnou mzdu v Česku měli lidé od 17 do 24 let, kterým vzrostla mzda pouze o 11 % na 33 546 Kč. Co se týče profesí si nejvíce přilepšili výkonní manažeři a daňoví poradci. „Percentuální nárůst byl největší u pozice asistent finančního kontrolora (36 %) a daňový poradce (33 %),“ uvedli experti. Ve zdravotnictví vzrostly platy o 14 %, růstale ovlivnily mimořádné odměny a bonusy.

Praha ostrouhala, platy tady rostly nejpomaleji

Dalšími obory, které si významně polepšily, bylo pojišťovnictví, školství, věda a výzkum. Příjem v těchto odvětvích vzrostl v porovnání před pandemií průměrně o 14 %. Průzkum se také věnoval situaci v jednotlivých krajích. Největší průměrná mzda je v Praze (48 405 Kč) a nejnižší v Karlovarském kraji (35 673 Kč).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Praha

Praha však během pandemie zaznamenala nejnižší růst mezd. V průměru zde plat vzrostl jen o 5 %. Největší nárůst zaznamenal Královéhradecký kraj s růstem 14 %. Následuje Ústecký, Plzeňský, Středočeský a Jihomoravský kraj s růstem 13 %, Jihočeský a Olomoucký kraj s růstem 12 %, lidé z Moravskoslezského a Pardubického kraje si přilepšili o11 %, Karlovarský a Liberecký kraj o 10 % a Zlínský kraj a Vysočina pouze o 9 %.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články