Psychiatra Cimického vyšetřuje policie kvůli sexuálnímu napadení. Podle Babiše by neměl dostat státní vyznamenání

Veřejnost před nedávnem šokovala informace o tom, že známý psychiatr měl obtěžovat několik žen. Jako první se v říjnu ozvala známá zpěvačka.

i Matěj Baťha / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jan Cimický je také spisovatel a od prezidenta Miloše Zemana proto dostal státní vyznamenání za zásluhy o stát v kultuře. Po šokujících informacích o sexuálním obtěžování by však měl podle premiéra Andreje Babiše nejdříve očistit své jméno a ocenění by proto dostat neměl. Jak informoval server iDNES, Lékaře obvinilo hned několik žen. Případem se již, jak napsal Deník, zabývá policie.

K Fabiánové se přidávají další napadené ženy

Jako první se ozvala herečka a zpěvačka Jana Fabiánová, která v říjnu na sociální síti uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Ten vše okamžitě popřel, k dalším nařčením se už nevyjádřil. Fabiánová se svěřila, právě když vyšlo najevo, že Cimický dostane státní vyznamenání. Na svém profilu mimo jiné uvedla: „Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi.“ Později však příspěvek smazala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Napadená žena

O tom, že ji sexuálně napadl psychiatr, ke kterému šla vyhledat pomoc po rozvodu, mluvila zpěvačka ještě dříve v pořadu České televize 13. komnata. Lékaře nedlouho po zpěvačce z obtěžování nebo přímo z napadení obvinily i další ženy. V pořadu 168 hodin jedna popsala, že ji Cimický jako pacientku v Psychiatrické nemocnici Bohnice v 80. letech sexuálně napadl. Její tvrzení potvrdila i sexuoložka Hana Fifková, ke které pak žena docházela na terapii.

Odchod z postu primáře souvisel se sexuálním obtěžováním

Premiér Andrej Babiš se nechal tento týden slyšet, že by psychiatr zatím státní vyznamenání dostat neměl: „Zprávy o doktoru Cimickém jsou šokující, zvlášť když jde o takto známou a uznávanou osobnost. Nejsem schopen posoudit jejich pravdivost, nicméně v této situaci si myslím, že by bylo rozumné od vyznamenání upustit. Pan doktor by měl nejprve očistit své jméno,“ řekl v rozhovoru pro Deník N. Hrad zatím na jeho vyjádření nereagoval.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Bývalý Cimického nadřízený Zdeněk Bašný České televizi řekl, že jeho odchod z bohnické léčebny v roce 1996 byl právě kvůli sexuálnímu obtěžování. Cimický tam byl primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy většinou popisují obtěžování právě z této doby. Podle trestního zákoníku, který platil do roku 2010, by byly případné trestné činy promlčené po dvanácti, pěti a třech letech podle závažnosti činu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články