Rakousko od pondělí zavedlo velmi tvrdá opatření, neočkovaní nesmějí ven bez pádného důvodu. Tamní vláda zvažuje další zpřísňování

Lidé, kteří nejsou očkovaní proti covidu, nově v Rakousku nesmí opustit své domovy, pokud nejdou do práce nebo na nezbytný nákup. Vláda ale může ještě přitvrdit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kancléř Alexander Schallenberg rapidní zpřísnění opatření oznámil v neděli po videokonferenci vlády s hejtmany spolkových zemí. Vídeň tak bojuje proti čtvrté vlně epidemie. Rakouský ministr zdravotnictví upozornil, že vláda zvažuje další zpřísnění opatření. Zavést by podle něj mohla noční zákaz vycházení pro všechny občany bez rozdílu. Informoval o tom server Novinky.

Za porušení nařízení hrozí tvrdé pokuty

Podle kancléře je také potřeba, aby byla nová opatření kontrolována, jejich porušování má být důsledně pokutováno. Omezení pohybu od pondělí platí pro všechny, kteří nejsou očkovaní a v posledních 180 dnech se neuzdravili z koronavirové nákazy. Už před pondělním zpřísněním v Rakousku neměli neočkovaní přístup do restaurací, na sportovní akce nebo do kadeřnictví. Nově budou omezeni i při nakupování. „Situace je vážná. Nečiníme tento krok s lehkým srdcem, ale bohužel je nutný,“ uvedl kancléř podle webu E15.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rakouská policie

Ven mohou pouze do práce, na nákup pro zboží každodenní potřeby, k lékaři, do školy a na místa k „uspokojování základních náboženských potřeb“. Omezení bude zatím platit deset dní. Netýká se dětí mladších 12 let. Občanů s jednou dávkou vakcíny se lockdown týkat nebude, pokud předloží negativní PCR test. Podle některých odborníků je opatření nedostatečné. Všichni, tedy i očkovaní a uzdravení, by měli moci do restaurace jen negativním PCR testem.

Horní Rakousy zavádějí vlastní tvrdá opatření

V Rakousku epidemie v posledních dnech výrazně sílí a denně přibývají rekordní počty nakažených. V sobotu úřady ohlásily dosud nejvyšší přírůstek 13 152 infikovaných. V neděli to bylo 11 552 pozitivních testů, což je nejvyšší nedělní hodnota od začátku pandemie. Dalších 17 lidí s covidem zemřelo. V rakouských nemocnicích pečují o 2327 lidí s koronavirem, z toho 433 je na jednotkách intenzivní péče.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lockdown

Nejhorší je epidemická situace ve spolkových zemích Horní Rakousy a v Salcbursku. Obě tyto země už dříve ohlásily uzávěru pro neočkované od pondělí. Kancléř Schallenberg už v pátek oznámil, že počítá s tím, že se s hejtmany spolkových zemí dohodne na celostátním lockdownu. Horní Rakousy od pondělí zavádí například povolená setkání nanejvýš 25 lidí. Amatérské fotbalové zápasy musí odehrát bez přítomnosti diváků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články