Rekordní počty nakažených napříč světem. Státy zavádí nová opatření, například povinnou práci z domova

Omikron dominuje ve většině zemí Evropy. Státy proto zavádějí různé restrikce. Často se vyskytuje zavírání škol či nařízená práce z domova.

i Zdroj fotografie: Marco Verch / Flickr
                   

Rekordní počty nakažených koronavirem hlásí v posledních dnech státy západní Evropy. Rapidní nárůst je nejspíše způsoben mutací omikron, která je vysoce nakažlivá, čímž se bleskově šíří. Některé země proto zpřísňují protipandemická opatření. Ve Francie dostali lidé dokonce nařízenou práci z domova u profesí, kde je to možné.

Sousední státy

V Německu se buď testuje ve školách či se rovnou přešlo, po skončení vánočních prázdnin, na distanční výuku. Školy také apelují na rodiče, aby po pobytu v zahraničních rizikových oblastech dodržovali oni i děti povinnou karanténu. Ve Spolkové republice přibylo během Silvestra 26 392 nakažených koronavirem. V soukromí se může sejít maximálně deset očkovaných osob. Velké akce byly zrušeny kompletně. Například fotbalové zápasy se konají bez diváků.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski vzkázal, že země bude v tomto týdnu zpřísňovat restrikce, pokud porostou denní přírůstky nakažených. V Polsku přibylo během pondělí 6423 potvrzených výskytů koronaviru. „To je bohužel o čtvrtinu více než před týdnem“, uvedl ministr. „Pokud tento týden uvidíme pokračování růstového trendu a pokud se zaplní zhruba 20 000 nemocničních lůžek, pak přijmeme zpřísňující opatření,“ citoval portál iDNES Niedzielskiho. Zpřísnění by se mohlo týkat výuky ve školách.

Západní Evropa

Francouzský premiér Jean Castex oznámil, že následující tři týdny je nutná práce z domova u profesí, jež to umožňují, a to tři dny v týdnu. Od třetího ledna je ve Francii také omezená gastronomie. „Konzumaci v barech a kavárnách již nelze provádět vestoje, ale pouze vsedě,“ avizoval premiér. Prvního ledna přibylo ve Francii 58 432 nakažených nemocí covid-19.

iZdroj fotografie: s vědomím Jeana Castexe / Facebook
Jean Castex

Portugalsko zavedlo stejně jako Francie povinou práci z domova. Země dále zavřela školy a zakázala slevy v obchodech. Cílem je omezit šíření nákazy. Dále Portugalsko zavřelo bary, diskotéky a zavedlo povinnost prokazovat se negativním testem, uvedl web Deník N. Ve Velké Británii zase musí studenti ve školách nosit ochranu dýchacích cest. „Chceme, aby do škol chodilo co nejvíce dětí a aby tomu tak bylo po co nejdelší dobu,“ řekl britský ministr školství Nadhim Zahawi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články