Hlouběji do peněženky si lidé v Česku museli sáhnout už v letošním roce při nákupu základních služeb a potravin. Trend zdražování bude pokračovat i v roce 2022.
Zdražování v právě končícím roce bylo drastické. Ceny vyskočily nejvíc za posledních třináct let let. A trend bude pokračovat i v roce 2022. Nahoru šplhají ceny výrobků i služeb každodenní spotřeby, proto zasáhnou každého. Podle některých odhadů se v prvních měsících roku 2022 může meziroční změna indexu spotřebitelských cen dotknout hranice deseti procent. To by bylo nejvíce za posledních téměř 25 let, uvedla CNN Prima News.
Energie i voda
Peněženky Čechů nejvíce zasáhne zdražování energií. Například skupina ČEZ zamýšlí od nového roku zvýšit ceny elektřiny průměrně o třetinu. Za megawatthodinu dosud lidé platili 1 700 korun bez DPH, nově to bude 3 120 korun. Cena plynu by mohla stoupnout o polovinu. Na burze Power Exchange Central Europe koncem prosince byla cena elektřiny zhruba 210 eur za megawatthodinu, což je meziroční nárůst o více než 300 procent a plynu asi 83 eur, což je skok o 430 procent, píší Seznam Zprávy.
Tradičně začátkem roku zdražuje vodné a stočné a nejinak tomu bude v roce 2022. Nejvíc si připlatí lidé v Třebíči na Vysočině a v Jablonném nad Orlicí v Pardubickém kraji, kde cena vyskočí o 7,8 procenta. Podle údajů serveru Naše voda nabízí nejdražší vodu společnost Vodárny Kladno-Mělník. Vodné i stočné vyjde na 115,39 koruny za metr krychlový. Drahou vodu mají dlouhodobě i na severu Čech, které následují s více než 112 korunami. Severočeská vodárenská společnost vodou zásobuje odběratele v Ústeckém a Libereckém kraji.
Teplo a svoz odpadu
Připlatit si Češi budou muset i za teplo. Nejvíc tam, kde je se topí zejména zemním plynem. O 40 až 60 procent by teplo mohlo zdražit třeba v Děčíně, Opavě, České Lípě nebo Vsetíně. Tam, kde je hlavním palivem uhlí, zdraží teplo o 12 až 20 procent. Týká se to například lidí žijících v Litoměřicích nebo Uherském Hradišti. Teplárny, které spalují biomasu, setrvávají na letošních cenách nebo zdražují jen mírně.
Některá města se rozhodla, že zvýší i poplatek za svoz odpadu. Například v Rakovníku si lidé od příštího roku připlatí, protože stouply náklady na jeho svoz i likvidaci. Dosud tamní obyvatelé platili 720 korun ročně, nově to bude 960 korun. Lidé v Berouně nově budou platit 1000 korun za osobu. „Ke zvýšení poplatku dochází po devíti letech. Doposud byla cena 700 korun za osobu,“ cituje mluvčí berounské radnice Jitku Soukupovou Blesk.
Pečivo a pohonné hmoty
Už letos zdražilo pečivo o zhruba 30 procent a v příštím roce bede trend pokračovat. „Tento cenový nárůst se propíše v příštím roce do dalšího zdražování pečiva, které tak podraží o zhruba 15 procent,“ cituje televize ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandu. Obilí je vstupní surovinou pro pečivo, ale také například pro těstoviny. Celosvětově rapidně zdražila tvrdozrnná pšenice, které se díky suchu v Kanadě, jež je jejím největším producentem, sklidilo asi o dva miliony tun méně. V Kanadě cena této suroviny stoupla už o 90 procent.
Meziročně si lidé v Česku museli hlouběji sáhnout do peněženky, když platili za tankování pohonných hmot. Před rokem se cena benzínu a nafty v průměru pohybovala kolem 28 korun, letos v prosinci to je přes 36 korun. V prvních týdnech nového roku by mohly mírně zlevňovat. Příčinou je podle CNN Prima News slabší poptávka po pohonných hmotách v zimním období, poměrně levná ropa nebo také sílící koruna. Posilování české měny má na svědomí zejména razantní zvyšování základní úrokové sazby České národní banky.