Roztoči, paraziti a hmyz. Na vánočním stromku si domů můžete přinést tisíce živočichů

I z vánočních radostí se může vyklubat nesnáz. Podle odborníků si domů můžeme z vánočního stromku přinést nejrůznější nezvaný hmyz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Roztoči, paraziti i nejrůznější hmyz. Z vánočního stromku, ať již z trhu nebo z lesa si mohou lidé domů přinést až 25 tisíc živočichů, kteří se v teple domácnosti probudí ze zimního spánku. Vědci i veterináři apelují, aby lidé byli při výběru vánočního stromku obezřetní.

Havěť ze stromků

V Česku je poměrně běžné, že si lidé pro vánoční stromek vyrazí do lesa s pilou. Nevědomky si však mohou do domácnosti přitáhnout tisíce nezvaných hostů v podobě klíšťat, blech, pavouků či ploštic. Britští vědci zjistili, že v jednom takovém smrku, může žít přes 20 tisíc takových organismů. Koupí stromku na trhu, se však riziku nevyhnete.

iZdroj Fotografie: Newsday LLC / Creative Commons / CC BY-SA
Klíště

„Ačkoli je krásný smrk ztělesněním tradičních rodinných Vánoc, existuje velká šance, že se v něm během svátečního období ukrývají klíšťata a další nežádoucí návštěvníci, kteří by se mohli dostat do kontaktu s vámi a vašimi mazlíčky,“ citoval portál CNN Prima NEWS Chrise Socratouse z britského společnosti Bob Martin, která se specializuje na domácí zvířata.

Záhyn do Nového roku

„Kdo není odborník a pečlivě si neprohlíží každou větev, tak si drobného hmyzu ani nevšimne,“ cituje TN nadlesního Josefa Holeše z Lesů hl. m. Prahy. Většina zvířat, která se dostanou dovnitř, chtějí zase rychle ven. Pokud jim chcete pomoct, tak je nechte zchladit v lednici, než je vypustíte na svobodu. Tím jim nezpůsobíte takový teplotní šok,“ doporučuje entomolog Petr Šípek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vánoce

Podle Šípka, ale není úplně důvod k panice, pouze by měli být lidé obezřetní. Uříznutý strom nedokáže poskytnout organismům dostatek vody, takže v domácnostech většinou zahynou hlady a teplotním šokem ještě před Novým rokem. „Může se vám stát, že se vám ten kokon vylíhne a budete mít doma spoustu malých pavoučků. Ale nemusíte se bát, že by vám prokousli kůži, když jsou čerstvě vylíhnutí,“ upřesňuje entomolog.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články