Rozsáhlý vědecký výzkum potvrdil, že k rozvoji roztroušené sklerózy může vést jeden z nejrozšířenějších virů na světě.
Vědci z Harvardské univerzity zkoumali krev více než 10 milionů příslušníků americké armády. Jak vyplývá ze studie zveřejněné v odborném časopise Science, infekce virem Epstein-Barrové zvyšuje vznik roztroušené sklerózy 32krát. Podezření, že jeden z nejrozšířenějších virů na světě může hrát významnou roli při vzniku tohoto onemocnění, existuje už delší dobu. Problémem ale dosud bylo tuto skutečnost dokázat, protože virem Epstein-Barrové se nakazí v mládí téměř každý.
Jaké mohou být další faktory?
Rozsáhlá studie vědců z Harvardské univerzity ale tuto hypotézu potvrdila. Experti analyzovali vzorky příslušníků americké armády uložené v letech 1993 až 2013. Pátrali v nich po protilátkách, které měly ukázat, že se tělo s virovou infekcí setkalo. Na základě toho došli k potvrzení rozsáhlého rozšíření viru Epstein-Barrové, protože jen 5,3 procent vzorků nevykazovalo proti němu žádné protilátky.
Závěrem bylo, že jenom jeden z nemocných neměl před stanovením diagnózy roztroušené sklerózy žádné známky viru. Podle autorů studie tak tato zjištění silně naznačují, že virová infekce může být příčinou roztroušené sklerózy. Zároveň ale upozorňují, že se nejedná o jediný faktor. „Uvážíme-li, že přibližně 90 procent dospělých má protilátky, prokazující, že prodělali Epstein-Barrovou infekci, ale podle Národní společnosti pro roztroušenou sklerózu žije v USA téměř milion lidí s roztroušenou sklerózou,“ cituje ze studie ČT24.
Pomoci může vakcína
Co dalšího vede ke vzniku tohoto onemocnění se neví. Může jít například o geny nebo vlivy okolního prostředí. Podle Marka Allegretta, viceprezidenta pro výzkum americké Národní společnosti pro roztroušenou sklerózu, je ale studie důkazem, že virus Epstein-Barrové ke vzniku roztroušené sklerózy přispívá. Naděje může být ve vakcíně. První pokusy o vývoj očkovací látky proti viru Epstein-Barrové zahájila společnost Moderna.
Vakcíny mají fungovat na principu mRNA. Virus Estein-Barrové způsobuje způsobuje infekční mononukleózu a často je bez příznaků. Po infekci zůstává virus v těle neaktivní a je spojován s pozdějším rozvojem některých autoimunitních onemocnění. Roztroušená skleróza postihuje zejména mladé lidi ve věku 20 až 40 let, často vede k invaliditě. Výskyt roztroušené sklerózy je poměrně častý. Objevuje se až u 150 lidí na sto tisíc obyvatel.