Na omikron je i vakcína krátká. Další studie potvrzuje, že nová varianta je velmi odolná. Co nás proti ní ochrání?

Práce vědců z Kolumbijské univerzity a Univerzity v Hong Kongu ukazuje, že omikronem se mohou nakazit očkovaní lidé i ti, co nemoc covid-19 v minulosti prodělali.

usa-ockovani i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Moderna, Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson. To jsou čtyři výrobci vakcín proti covidu-19. Očkovací látka od žádné z těchto společností ale není výrazně účinná proti nové variantě koronaviru. Jak vyplývá z výsledků studie zveřejněné v časopisu Nature. Podle ní před novou variantou neochrání ani imunizace z proděláné nemoci. Větší naději dává jen posilující dávka vakcíny.

Třetí dávka může pomoci

Ani třetí dávka ale nemusí chránit dostatečně, jak varuje David Ho, který byl šéfem výzkumného týmu. „Dokonce i třetí dávka nemusí dostatečně ochránit před infekcí omikronem, ale samozřejmě je dobré si pro ni dojít, protože navýšená imunita vám pomůže,“ uvedl. Jak informuje server Echo24 výsledky nejnovější studie se v podstatě shodují s tím, co už potvrdila první data z Velké Británie nebo Jihoafrické republiky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Varianta omikron

Nová studie vědců z Kolumbijské a Hongkongské univerzity se kromě účinnosti ochrany proti omikronu vakcínou věnovala také významu monoklonálních látek vůči nové variantě. Výsledkem je konstatování, že i současné protilátky nemají větší vliv na neutralizaci viru. Laboratoř experta Hooa ale zároveň v omikronu odhalila čtyři nové spike mutace. To by mohlo do budoucna v boji s novou variantou pomoci.

Informace pořád chybí

Omikron byl poprvé zaznamenán v listopadu v Jihoafrické republice. Od té doby byla nová varianta koronaviru potvrzena v desítkách zemí a přepokládá se, že brzy bude převažovat nad variantou delta. Přesto stále chybí o omikronu více informací. Zatím je jisté hlavně to, že nová varianta je nakažlivější. Zároveň ale data z Velké Británie potvrzují, že u lidí nakažených koronavirovou variantou omikron je pravděpodobnost hospitalizace nižší.

iZdroj fotografie: Unsplash
Roušky v ulicích

A to o 50 až 70 procent než u varianty delta. Přesto na novou variantu koronaviru řada zemí reaguje zpřísněním opatření. Některé státy znovu zavádí povinnost nosit ochranu nosu a úst i ve venkovních prostorech, další země zase neváhají vyhlásit i lockdown. Česká vláda se rozhodla zatím přenést více zodpovědnosti na občany a uzávěru země nechystá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články