Rozzuřený premiér Fiala: Jestli měl Zeman problém s Green Dealem, měl to říct Babišovi

Premiér Petr Fiala je přesvědčen, že není možné, aby se Česká republika vyvázala z takzvané Zelené dohody pro Evropu. Ve svém vánočním poselství to navrhl prezident Miloš Zeman.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Předseda vlády se nechal slyšet, že Zeman měl své výhrady vůči Green Dealu sdělit jeho předchůdci Andreji Babišovi, který s dohodou v roce 2019 souhlasil, informovaly Novinky. Zelená dohoda pro Evropu je soubor politických iniciativ Evropské komise, jejichž hlavním cílem je dosáhnout toho, aby byla Evropa v roce 2050 klimaticky neutrální.

Co je to Green Deal a co obsahuje

Dohoda byla představena 11. prosince 2019. Obsahuje opatření ke snížení emisí, investice do špičkového výzkumu a inovací a také ochranu přírodního prostředí evropského kontinentu. Druhým cílem této dohody je transformace evropské ekonomiky tak, aby byla dlouhodobě udržitelná, tedy aby byl možný její růst bez zvyšování využívání přírodních zdrojů. Fiala v Partii na CNN Prima News zopakoval, že dohoda má zajistit, aby Evropa nezhoršovala klima.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prezident Miloš Zeman

Jestli se to nelíbilo panu prezidentovi, tak měl předcházejícího premiéra důrazně žádat, aby s něčím takovým nesouhlasil,“ doplnil. Premiér také řekl, že i on byl během vyjednávání předchozí garnitury kritický. „Byl jsem přesvědčen, že souhlas se Zeleným údělem měl být podmíněn tím, aby jádro bylo součástí čistých zdrojů.” Varoval i před populisty, kteří budou tvrdit, že řešení je jednoduché, že stačí odněkud vystoupit. Nepřímo tak kritizoval prezidenta.

Politici Zemana za výrok o dohodě zkritizovali

Miloš Zeman ve svém vánočním poselství mluvil o tom, že se Česko musí vyvázat ze zeleného údělu pro Evropu, který je podle něj hlavním důvodem růstu cen energií. Cena elektřiny totiž podle odhadů vzroste o 30 procent a plynu až o 50 procent. Podle prezidenta dohoda přikazuje přestat v roce 2030 topit zemním plynem a v roce 2035 nejezdit v autech se spalovacími motory. Zmiňovaná opatření jsou většinou ve fázi návrhů unijní exekutivy. 

iZdroj fotografie: TOP09
Markéta Pekarová Adamová

U zemního plynu návrh počítá s o deset let pozdějším termínem. V případě vozidel je rok 2035 možným koncem prodeje daných nových aut. Vládní politici v reakci na to řekli, že se Zeman dopustil nepřesností, šíření fám a dezinformací. Podle vicepremiéra Ivana Bartoše snížil své sdělení strašením terorem a šířením dezinformace o zákazu plynu v roce 2030. Markéta Pekarová Adamová tvrzení o plynu označila za jednu z řady nepřesností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články