Podle germanisty Roberta Schustera tlačí německá vláda na ostatní členské státy Evropské unie. Plán Německa na snížení emisí považuje za ambiciózní a těžký k realizaci.
Budoucí německá vláda zveřejnila koaliční smlouvu, která se věnuje mimo jiné i snižování emisí. Její podrobnosti zveřejnilo CNN Prima NEWS. Německo chce do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 80 %. Plánují také volební právo od 16 let a legalizaci konopí. Podle germanisty Roberta Schustera Německo tlačí na ostatní státy Evropské unie.
Vyšší počet elektromobilů
V roce 2030 chce také Německo definitivně skončit s uhelnými elektrárnami a fosilními palivy. „Trojkoalice sází na větrníky a solární panely,“ řekl Schuster v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Nová vláda Olafa Scholze, tvořená sociálními demokraty, Zelenými a liberálními demokraty, chce odklad od uhlí velmi urychlit.
Svým rozhodnutím a koaliční smlouvou tlačí na celou EU. Podle Schustera byly plány mnohem ambicióznější, hlavně ze strany Zelených. „Zelení chtěli třeba také výrazné zdražení emisí,“ řekl germanista. Cíle německé vlády se mají projevit i v dopravě. Do roku 2030 má po německých silnicích jezdit alespoň 15 milionů elektromobilů. K dispozici má být přes milion dobíjecích stanic.
Legalizace konopí a vyšší mzda
Podle Schustera je plán velmi ambiciózní a nebude jednoduché ho splnit. „Pokud se Německo vydá na tuto cestu, že nebude mít jaderné a uhelné elektrárny a vsadí na alternativní zdroje, vznikne velký tlak na státy EU.“ Schuster míní, že ostatní státy budou tlačeni přizpůsobit se německému trendu. Nemusí však proto mít stejné podmínky jako Německo.
Vznikající německá vláda plánuje také snížit věk potřebný pro účast ve volbách na 16 let. Navýšit také chtějí minimální mzdu na zhruba 300 Kč za hodinu. Legalizovat plánují konopí, jehož prodej by byl umožněn ve vybraných obchodech. Nová vláda chce také přistoupit k dialogu s Ruskem a Čínou s ohledem na lidská práva a mezinárodní právo.