V Česku bylo aplikováno přes 15 milionů vakcín proti covidu. Česko za ně zaplatilo 6 miliard korun. Další dávky jsou na cestě

Česká republika za vakcíny utratila již přes 6 miliard korun. Před svým odchodem Adam Vojtěch uvedl, kolik vakcín bude objednáno na příští rok s tím, že část bude jako dar.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Server Echo24 přinesl informace ohledně celkového účtu za očkování. V Česku se začalo očkovat 27. prosince 2020, první vakcína byla od společnosti Pfizer/BioNTech, kterou bylo naočkováno aktuálně 80 % lidí. Na druhém místě je vakcína od Moderny a následně od AstraZeneca. Přes 400 000 lidí bylo naočkováno jednodávkovou vakcínou Janssen.

Příští rok stejný počet vakcín

Kolik bylo zaplaceno firmám za vakcíny vyplývá z přehledu faktur, které pravidelně ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje na svých stránkách. Od začátku očkování bylo za vakcíny zaplaceno více jak 6 miliard korun, aplikováno bylo přes 15 miliónů dávek. Na příští rok je plánováno nakoupit přibližně stejné množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

K objednávce na rok 2022 se ještě před svým odchodem vyjádřil Adam Vojtěch. „Budou docházet vakcíny Pfizer a Moderna. Jsou i objednávky od Janssenu a AstraZeneca,“ uvedl Vojtěch s tím, že o tyto vakcíny je minimální zájem. Ministerstvo je bude spíše směřovat do darů pro jiné země. O vakcínu AstraZeneca je malý zájem po podezření z vzniku sraženin, u Janssenu studie ukázaly rychlý pokles protilátek.

Modifikace vakcín

Na příští rok podle Vojtěcha jsou objednány také nové vakcíny. „Máme navíc objednáno 100 000 dávek neschválené Sanofi a 370 000 dávek vakcíny Novavax.“ Schválení vakcíny Sanofi proběhne pravděpodobně v květnu. Aktuálně se také řeší, zda bude nutné mRNA vakcíny upravit kvůli mutaci omikron.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Varianta omikron

Podle Vojtěcha i nové ministra Vlastimila Válka nejsou prozatím dostatečné informace ohledně modifikace vakcín. Vláda plánuje situaci vyhodnotit do konce ledna a podle toho rozhodnout další postup. Válek plánuje také v polovině února upravit vyhlášku o povinném očkování lidí nad 60 let a vybrané profese.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články