Ministr Síkela chce po Bruselu posudky kvůli pekárně patřící do holdingu Agrofert. Jedná se až o 100 milionů korun

Podle Evropské komise neměla pekárna Zelená louka nárok na dotaci na linku na toastový chléb, protože nesplňovala inovativnost. Bez expertíz nelze peníze vymáhat.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
                   

Udělení stomilionové dotace pro pekárnu Penam v Herinku u Prahy bylo prověřováno v rámci auditu střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Závěr unijních kontrolorů byl jasný. Pekárna patřící pod holding Agrofert neměla na dotaci nárok, protože projekt linky na výrobu toastového chleba nebyl inovativní. Obdobnou technologii, podle závěru auditu, používala už jiná pekárna z Agrofertu se sídlem v Německu.

Kdo Agrofertu dotaci proplatil?

Veřejná podpora pro pekárnu Zelená louka ve výši 100 milionů korun tak byla zrušena. České úřady už ale peníze proplatily, a to z českého státního rozpočtu. Ještě před auditem totiž úřady od ledna 2019 preventivně nepředkládaly do Bruselu žádosti o platby pro projekty holdingu Agrofert. Evropská komise tak Česku stomilionovou dotaci neposlala. Nový ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) do Bruselu ve středu poslal dopis, ve kterém žádá o posudky dokazující, že firma neměla na dotaci nárok.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Firma Agrofert

Odeslání žádosti eurokomisařce pro soudržnost a reformy Elise Fereirové potvrdil serveru iRozhlas mluvčí resortu Vojtěch Srnka. „Důkazní materiály související s prošetřením případného uvedení neúplných či nepravdivých údajů projektu jsou zásadní i pro řízení o odnětí dotace, které je ministerstvo připraveno paralelně vést,“ zdůvodnil pak zaslání dopisu sám ministr Síkela v tiskové zprávě. Předchozí šéf resortu Karel Havlíček s vymáháním peněz po Agrofertu otálel.

100 milionů na chutnější chleba

Důvodem mělo být to, že ministerstvo nemělo žádné důkazy, které by se staly základem pro zahájení procesu odnětí dotace a bylo by je možné doložit u případného soudního sporu. Už loni v červnu tehdejší mluvčí resortu Štěpánka Filipová tvrdila, že ministerstvo žádalo Evropskou komisi o tři expertízy, ale Brusel jim dokumenty, ze kterých auditoři vycházeli a vyhodnotili dotaci jako neoprávněnou, neposkytl. Ministerstvo mělo dostat jenom odstavec auditní zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Toastový chléb

„Auditoři v něm říkají, že zástupci Evropské komise by tomuto projektu za inovativnost přidělili méně bodů,“ co stojí ve zprávě nastínil Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy. I podle něj nemá ministerstvo bez posudků Evropské komise dostatečnou argumentaci a důkazy pro případné odnětí dotace. Server Byznysnoviny připomíná, že Penam použil dotaci na moderní linku na toastový chléb. Ten měl být podle firmy chutnější, zdravější a bez konzervantů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články