My už vnímáme ta data a to, že umírají desítky lidí denně na covid, jen jako statistiku, což je špatně, řekl hejtman Jihomoravského kraje.
Epidemie koronaviru začala poslední dny zpomalovat. Nápor na zdravotnická zařízení přesto stále trvá. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR je hospitalizováno skoro 6 tisíc pacientů, kteří se potýkají s covidem. Z toho je téměř 950 ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Podle hejtmana Jihomoravského kraje, Jana Grolicha (KDU-ČSL), ale tamní nemocnice slábnutí epidemie nepociťují. Právě naopak. Region další vlna epidemie v Česku zasáhla nejvíce.
Omikron se přežene v lednu, možná v únoru
Podle hejtmana je dobře, že vláda omezila kontakty. Jestli by měl být kabinet při přijímání restrikcí přísnější, nechce hodnotit. Slábnutí epidemie v regionu ale ještě nepocítili. „Zatím to tak nevnímám, pořád máme kolem devíti set lidí v nemocnicích a přes sto šedesát na JIPkách. Dále od víkendu je to vždycky o něco méně, po víkendu se tam zase lidé dostanou,“ cituje Grolicha Forum24. „Vypadá to, že se ta křivka opravdu začala zastavovat. Jestli začne padat dolů nebo po Vánocích zase poroste nahoru, to ukáže až čas,“ dodal.
Koronavirová varianta omikron, která je rizikovější kvůli vysokému počtu mutací, zatím Grolichovi starosti nedělá. I když se mutace viru v kraji objevila u několika pacientů. „Jediné, co u omikronu víme je, že nevíme nic,“ podotkl. Podle něho většina informací, kterými čeští experti disponují, pochází z jižní Afriky, kde byl omikron poprvé zaznamenán. Jak se bude chovat v Česku, je podle Grolicha otázkou. „Může to tady být lepší, může to být horší, ale dokud nemáme data z Evropy a ze srovnatelných zemí, tak to nejsme schopni moc hodnotit,“ řekl.
Nadávky? To je absolutní dno
Protiepidemická opatření, která mají šíření koronaviru zamezit, měla podle hejtmana přijít dřív o dva až tři týdny. „My vždycky tu dobu zaspíme. Opatření se nedělají včas, aby se celá ta vlna zpomalila hned na začátku, ale vždycky začínáme zpomalovat až ve chvíli, kdy se opravdu vzedme,“ prohlásil. Hejtmané měli stejná data a predikce o vývoji epidemie jako měla dosluhující vláda Andreje Babiše. „Říkali jsme, že se musí něco stát. A dokud jsme nezačali v uvozovkách křičet, tak se nedělo nic,“ stěžoval si Grolich serveru.
Připomněl, že v první jarní vlně epidemie lidé umírali na chodbách nemocnic. „Rozhodují desítky minut a pokud se člověk nedostane na umělou plicní ventilaci, tak umře. My už vnímáme ta data a to, že umírají desítky lidí denně na covid, jen jako statistiku. Ti lidé prostě umírají a my za nimi musíme vidět ty příběhy. Nám se stalo, že umřela sedmiletá holčička nebo maminka těsně po porodu. Neříkejme jejich rodinám, že jsou to jen nějaká čísla,“ řekl. Odsoudil zároveň útoky na zdravotníky, které považuje za „absolutní dno“.