Statistik Dušek: K optimismu stále není důvod. Minimálně třetina lidí se stále ještě může rychle nakazit. Vyjádřil se i k očkování

I když počty nových případů covidu v posledních týdnech v Česku klesají, experti varují, že stále ještě není vyhráno. Důvodem je nízká proočkovanost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve čtvrtek v Česku přibylo 5749 potvrzených případů covidu, to je o 22 procent méně než před týdnem. V nemocnicích je 3163 pacientů, tedy zhruba o 950 méně než v předvánoční čtvrtek. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel v České republice připadá 308 nových případů za poslední týden. Je to nejnižší hodnota sedmidenní incidence od konce října.

Do dvou týdnů v Česku bude převládat nakažlivý omikron

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ocenil, že ani po vánočních svátcích se počty nových případů nijak rapidně nezvyšují. Díky tomu se také postupně zmírňuje zátěž nemocnic. Pokles je ovšem velmi pomalý na jednotkách intenzivní péče. Podle Duška je nová varianta omikron podceňována. „Naše populace pořád není dostatečně proočkována, minimálně třetina populace se může rychle nakazit,“ řekl Radiožurnálu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mutace covidu-19

V příštích dvou týdnech by ale podle něj měly počty nových případů covidu a pacientů v nemocnicích dál pomalu klesat. Potom ale podle jeho predikcí nevyhnutelně nastoupí omikron, který vytlačí současnou variantu delta a celé Česko ovládne. V nejbližších dnech se tedy dá očekávat mírný sestupný trend. V polovině ledna už by ale měla převládnout varianta omikron.

V polovině ledna by se opět mohl zvýšit počet hospitalizací

Nová mutace může podle Ladislava Duška v tuto chvíli představovat možná desetinu celkového počtu nákaz: „Někdy kolem 5. až 10. ledna by omikron mohl překonat hodnotu 25 procent a pak začne růst velmi prudce. To je predikce, která je ve shodě s predikcí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.“ Už na přelomu ledna a února by měl tedy být dominantní variantou a zcela vytlačí dosavadní mutaci delta. To se stalo již například v Jihoafrické republice či ve Velké Británii, jak napsal iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem-19

Současně ale nesmíme zapomínat, že v Česku je stále asi 300 tisíc potenciálně zranitelných seniorů, kteří nejsou ničím chráněni. Proto podle Duška pořád existuje riziko, že se ve velmi krátkém čase tato část populace s virem setká. I kdyby vysoce nakažlivá varianta omikron způsobila jen malé procento hospitalizací, v tom krátkém čase to i přesto může pro nemocnice znamenat poměrně velký tlak.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články