Covid-19 posílá třetinu Slovenska do uzávěry, nemocnice odkládají zákroky. Dovolenou v Tatrách může epidemie zhatit

Čtyřiadvacet okresů na severu a východu Slovenska, kde je nejnižší proočkovanost, spadá do nejvyššího stupně epidemického rizika. Zavírají se restaurace i hotely pro turisty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tempo koronavirové epidemie zrychluje i na Slovensku. Téměř třetina země jde kvůli další vlně covidu-19 do uzávěry. Nově nakažených je denně kolem pěti tisíc a nemocnice evidují zvýšený počet hospitalizovaných pacientů, většinou neočkovaných. Zájem o vakcinaci se přesto nezvýšil. Nejhorší situace je v okresech na severu a východu. Vrchol této vlny epidemie země očekává v průběhu listopadu nebo začátkem prosince. Nová opatření, která se zavádějí, postihnou turismus.

Američané se mají vyhnout Slovensku

Čtyřiadvacet okresů na severu a východu Slovenska, kde je nejnižší proočkovanost, spadá od pondělí do nejvyššího stupně epidemického rizika. „Znamená to omezení pro některé provozovny, například se v těchto oblastech musejí uzavřít restaurace, možný je pouze rozvoz nebo výdej z okénka, hotely nesmí ubytovávat turisty a také se musejí zavřít fitness i wellness centra a aquaparky,“ uvedla Česká televize. Změny se zatím netýkají škol, které fungují i v těch nejpostiženějších okresech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nová opatření se ale dotýkají turismu. Oblíbený cíl českých turistů, tedy okres Poprad a velká část Vysokých Tater, totiž spadá do nejvyššího stupně epidemického rizika. Zimní sezóna v Tatranském národním parku sice ještě nezačala, ale je možné, že plánované lyžařské dovolené v této oblasti turisté budou muset odložit. Zatím ale není jasné, zda to skutečně nastane, a případně na jak dlouho. Vyhnout cestám na Slovensko v pondělí doporučilo Američanům tamní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

V části země už nemocnice odkládají zákroky

Na rozdíl od předchozí vlny epidemie na Slovensku není vyhlášený nouzový stav ani zákaz vycházení. Nakažených a hospitalizovaných ovšem přibývá a tempo šíření koronavirové nákazy se zrychluje. . Zdravotní systém to zatím zvládá. Aktuálně je podle České televize v nemocnicích 1400 pacientů podobně jako v Česku, které však má dvojnásobek obyvatel. Tamní vláda ve stávající třetí vlně epidemie očekává maximálně kolem 2000 pacientů v nemocnicích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pesimistické odhady upozorňují na to, že by hospitalizovaných mohlo být výrazně více. To by mohlo pro slovenské nemocnice, vyčerpané druhou vlnou pandemie, znamenat velký problém, uvedla televize. V nejpostiženějších okresech už nyní nemocnice odkládají plánované zákroky. Drtivá většina hospitalizovaných s covidem-19 jsou neočkovaní lidé. Zájem o vakcinaci se nezvýšil, přestože epidemie nabírá na síle. Vrcholit by měla v listopadu nebo na začátku prosince.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články