Tři měsíce, tak dlouho by údajně vydržely úspory polovině Čechů, kdyby přišli o hlavní příjem

Po zaplacení nezbytných výdajů nezbývají žádné peníze sedmi procentům lidí. Vůbec žádné úspory nemá čtrnáct procent Čechů, vyplývá to z výzkumu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po zaplacení všech nezbytných výdajů zhruba polovině lidí každý měsíc zbývá dost peněz. Žádné úspory nemá 14 procent lidí, kupodivu si šetří muži, ženy utrácejí více. Vyplynulo to z průzkumu mezi 510 respondenty, který provedla agentura Ipsos Mori, a to pro společnost poskytující půjčky Provident Financial.

Roli hraje i vzdělání

Dost peněz zbývá každý měsíc po zaplacení výdajů každému druhému Čechovi. „Tyto výsledky nejsou, vzhledem k nerovnému odměňování mužů a žen na pracovním trhu, příliš překvapivé. Nerovnováha v platech se zákonitě musí projevit i v konečném součtu dostupných financí. Výsledky mohou být ovlivněny i poměrem čerpání rodičovské dovolené, kterou častěji volí ženy,“ cituje iDnes mluvčí Providentu, Kateřinu Jarošovou.

Roli v tom, jak jsou lidé finančně zabezpečeni, sehrává podle průzkumu také vzdělání. Vysokoškoláci častěji uvádějí, že jim na konci měsíce zbývá přiměřená (63%) a vysoká částka (14%). Respondenti s nižším dosaženým vzděláním ve 44 procentech odpověděli, že jim zbývá málo peněz, vysokoškoláků to řeklo 21 procent. Po zaplacení všech výdajů nezbývají žádné peníze navíc sedmi procentům obyvatel.

Inflace ještě poroste

Zhruba čtvrtina respondentů v průzkumu uvedla, že v případě ztráty hlavního zdroje příjmu by jim osobní úspory vydržely minimálně dvanáct měsíců. Více než rok pak uvedlo 32 procent dotázaných mužů a 19 procent žen. Téměř polovina lidí řekla, že by jim spory vydržely tři měsíce nebo méně. Žádné úspory nemá čtrnáct procent dotázaných, zejména ženy.

„Absence úspor je v dnešní době pochopitelná, spolu s inflací a stoupajícími cenami za energie a základní potraviny může být pro část Čechů těžké ušetřit. Přesto je potřeba dobře propočítat všechny výdaje, zbavit se těch nadbytečných a odkládat alespoň malou částku pravidelně každý měsíc,“ dodala Jarošová. Meziroční inflace v prosinci stoupla na 6,6 procenta a nadále poroste, což potvrdila Česká národní banka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články