Vánoce si škrtli ze slovníku. „Obáváme se služeb bez odpočinku, pocitu marnosti a úmrtnosti,“ říká vrchní sestra z ARO. Vyjádřila se i k nenávisti ke zdravotníkům

Zdravotníci podle sestry z ARO nerozumí hněvu, který se v posledních dnech stupňuje. „Nejsme viníci této situace a jsme připraveni čelit dalšímu náporu nemocných,“ uvedla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S postupující epidemií koronaviru se stupňuje i frustrace a vyčerpání zdravotníků. Přestože počty nakažených pomalu klesají, nápor na nemocnice trvá. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je hospitalizovaných 6670 lidí, z toho 1040 v těžkém stavu. Vysoké zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo kvůli covidu-19 více než 34 tisíc pacientů. Slovo Vánoce vymazal ze svého slovníku personál sokolovské nemocnice.

Špatně se skrývá frustrace

Podle vrchní sestry oddělení ARO sokolovské nemocnice Martiny Kalendové se všem pacientům bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo ne, dostává stejné péče. Nálada v nemocnici ale není veselá. Zřizují se covidária, odkládají operace, chybí personál. „Již se špatně skrývá počínající frustrace z nekončících vln bez vidiny světlého konce. Řada z nás si musí rušit plánované dovolené a slovo Vánoce nám aktuálně zmizelo ze slovníku,“ cituje vrchní sestru z ARO Deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem-19

Zdravotníci mají strach, že se bude opakovat situace z minulé korovanirové vlny. „Panuje velká obava z toho, že nás čeká to co začátkem minulého roku, ze služeb bez momentu odpočinku, z vysoké úmrtnosti a pocitu marnosti naší práce. Pracujeme ve vysoce infekčním prostředí, obáváme se také možné infekce či reinfekce covidem. Přestože drtivá většina našich zaměstnanců je minimálně po druhé dávce vakcinace, znamenalo by to další prohloubení personální devastace,“ dodala. V nemocnici pomáhají hasiči, vojáci, studenti, ale vyškolené zdravotní sestry nenahradí.

V nemocnici končí mladší ročníky

Personál sokolovské nemocnice se jen ojediněle setkal s agresivitou pacientů. Občas je slovně napadají jejích příbuzní, kteří věří dezinformacím o léčbě covidu-19 a standardní postupy nemocnic se jim nelíbí. „Nerozumíme hněvu, který se směrem ke zdravotníkům poslední dny stupňuje. My nejsme viníci této situace a jsme nadále připraveni čelit dalšímu náporu nemocných,“ podotkla Kalendová. Mezi hospitalizovanými je většina neočkovaných. „Nesouhlasíme s neočkovanými, ale chápeme jejich strach,“ uvedla listu vrchní sestra.

Někteří neočkovaní pacienti, kteří leželi s covidem-19 na zdejší JIP při minulé vlně, jsou hospitalizovaní znovu. Za pomyslnou facku do tváře zdravotníkům to ale Kalendová nepovažuje. “Je to především facka pro ně, jejich volba, ohrožují tím své zdraví a pohybují se na tenkém ledě mezi životem a smrtí,“ řekla. V nemocnici končí stále mladší ročníky. „Oproti minulým vlnám u nás končí větší procento čtyřicátníků i mladších, v hospitalizaci jsou také covid pozitivní děti s nutností ventilační podpory kyslíkem, děti s postcovidovým syndromem i těhotné ženy,“ dodala sestra.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články