Vědci poslali dopis Fialovi – apelují na zpřísnění a ponechání nouzového stavu. Kvůli čemu?

Pozdě přijatá opatření podle vědců způsobí strádání na zdraví, životech, ale i kulturním, hospodářském a společenském životě. Prosí vládu o nouzový stav.

Petr-Fiala i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

V otevřeném dopisu premiéru Petru Fialovi (ODS) napsali vědci z Učené společnosti ČR. Žádají vládu o prodloužení nouzového stavu a protiepidemických opatření, která jej doprovází. Prodloužení chtějí, kvůli obavám z nové varianty covidu-19 omikron. Vědci dopis napsali jako reakci na tiskovou konferenci, kde premiér řekl, že nouzový stav prodlužovat vláda neplánuje.

Důvody opatření

Stav nouze má skončit o vánočních svátcích. Podle premiéra je možné dělat opatření jinými způsoby v souladu s pandemickým zákonem. O případných dalších opatřeních chce Fialův kabinet jednat 29. prosince podle nejčerstvějších dat o omikronu z Velké Británie. Vědci také upozornili, že pokud bude vláda čekat na tato data, může mezitím vystavit společnost nadbytečnému riziku.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
Nová vláda ČR v Lánech

„Prodloužení nouzového stavu dávalo šanci, abychom už potřetí nepodcenili pandemickou situaci, a to v době, kdy v evropských zemích na západ od nás již nastoupila vlna výrazně nakažlivější varianty omikron,“ citovalo Forum24 vědce. Hrozí prý opakování scénáře z minulého roku v předvánoční době. Připomněli, že rozvolnění minulý rok před Vánocemi vedlo poté k dramatickému nárůstu počtu nemocných i zemřelých

Apely na vládu

Pozdě přijatá opatření způsobují podle vědců nejen dopady na zdraví a životy jednotlivců, ale také na hospodářský, kulturní a společenský život. „Další vlna epidemie při neprodloužení nouzového stavu může znamenat také snížení věrohodnosti nově se konstituujících orgánů vlády. To je to poslední, co v současné době společnost potřebuje,“ citovaly Seznam Zprávy text dopisu od vědců z Učené společnosti, která sdružuje významné vědce působící v Česku.

iZdroj Fotografie: George Hodan / Creative Commons / CC BY-SA
Smutné Vánoce

Žádají tak vládu, aby záležitost ještě jednou přehodnotila a učinila kroky, které umožní prodloužit nouzový stav a jeho opatření. Pod dopis se podepsal mimo jiné předseda rady Učené společnosti ČR a fyzikální chemik Pavel Jungwirth, místopředsedové biochemik Libor Grubhoffer a imunoložka Blanka Říhová. Prodloužení stavu nouze vládě už dříve doporučili také odborníci ze skupiny MeSES spolupracující s epidemiologem Petrem Smejkalem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články