Ministr Válek: „Lidé věří, že mohou vykadit rakovinu a vyléčit se pitím moči.“ Podle něj je nutné očkovat

Nový šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) hodlá do poloviny února vládě předložit novelu očkovací vyhlášky, která už nebude zahrnovat lidi nad 60 let.

i Zdroj fotografie: TOP09
                   

Přesné znění vyhlášky o povinném očkování proti covidu-19 se bude teprve připravovat. Jak informoval server Echo24 podle ministra zdravotnictví Válka se bude vycházet z dat k variantě omikron. Právě nová mutace je jedním z důvodů, proč se bude vyhláška novelizovat. Dalším je nutnost sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupin se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Lidé by tak podle Válka mohll dostávat vakcínu na základě testu protilátek.

Válek: Lidé věří, že léčí pití moči

Šéf zdravotnictví s tím počítá, pokud situaci výrazně nezmění varianta omikron. Ministr zároveň potvrdil své dřívější vyjádření, že nesouhlasí s plošným povinným očkováním věkových skupin. Vyhláška, která vznikla v době, kdy ministerstvo vedl Adam Vojtěch (za ANO), stanovuje povinné očkování pro lidi nad 60 let. Platit má od března. „Určitě věková hranice tam nebude,“ sdělil Válek. Přesto ministr zdůrazňuje, že bez očkování to nepůjde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu-19

„Země není placatá, je kulatá. Očkování je způsob jak zabránit tomu, aby nás ta nemoc nezničila,“ prohlásil. Při té příležitosti se podělil se zkušenostmi s pacienty, kteří věří jiným léčebným postupům. „35 let se smiřuji s tím, že někteří lidé věří, že pití moči je vyléčí nebo že mohou vykadit rakovinu. No a dneska někteří věří, že bez očkování to půjde,“ uvedl příklad.

Nejistota má podle Okamury skončit

V pořadu na CNN Prima NEWS ale Válek schytal kritiku od Tomia Okamury za to, že novelu vyhlášky o povinném očkování hodlá předložit až v únoru. Šéf SPD nepovažuje za vhodné, aby zástupci profesí byli tak dlouhou dobu v nejistotě. Proto Válka vyzval, aby se ke změnám ve vyhlášce vyjádřil co nejdříve. Ministr zdravotnictví ale oponuje, že je nutné počkat na komplexní data k variantě omikron. A ty budou až v polovině února.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tomio Okamura

Schválená vyhláška zavádí od března příštího roku povinné očkování nejen pro lidi nad 60 let, ale také pro vybrané profesní skupiny. Týká se tak zaměstnanců zdravotnických zařízení a studentů zdravotnických oborů, dále pracovníků v sociálních službách, hasičů a to včetně dobrovolných, vojáků i jejich aktivních záloh, policistů, městských strážníků a celníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články