Nové varianty koronaviru mění názory expertů. Vyzývají, aby covid byl brán jako jiná respirační nemoc. Vysvětlili podrobnosti

Ke koronavirovému onemocnění by se mělo přistupovat stejně jako k jiným respiračním infekcím. Na tom se shoduje několik odborníků. Mezi nimi je i Roman Prymula.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Onemocnění covid-19 by v budoucnu nemělo být takovou hrozbou jako dosud a mělo by být bráno jako normální respirační onemocnění. Takový názor vyslovil v pořadu CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Přesto upozorňuje, že příštích několik týdnů bude přibývat mnoho nakažených. Podle něj může být kvůli nové variantě omikron denně pozitivních až 50 tisíc testů.

Bude z covidu-19 sezonní nemoc?

Přístup ke koronavirovému onemocnění se tak zřejmě nezmění v nejbližší době. „Těžko tak covid můžete brát v následujících dnech. Bohužel je stále řada osob na jednotkách intenzivní péče, a tak má zatím koronavirus zvláštní statut,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví. Podle něj ale brzy nastane doba, kdy bude covid-19 brán jako běžné respirační onemocnění. Právě omikron může být tím, co k tomu pomůže. Nová varianta je sice nakažlivější, ale zároveň způsobuje méně těžkých průběhů, a tím i méně úmrtí ve srovnání s předchozími mutacemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocná rodina

Změnit přístup ke covidu-19 by uvítala také primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová. „Musíme se co nejdříve dostat k tomu, že náš přístup ke koronaviru bude takový, jaký máme u jiných respiračních infekcí,“ prohlásila. Podle ní ani u jiných respiračních infekcí není nařizována izolace. Jako příklad uvedla chřipku, která je také závažným onemocněním. Stejný postoj sdílí i viroložka Hana Zelená.

Do karantény musí nově i očkovaní

I když je nadále nutné počítat s mutacemi, nemusí to být už nijak nebezpečné. „S každou vlnou se imunitní stav populace zdokonaluje a zlepšuje,“ vysvětlila Zelená. Imunoložka zároveň upozornila, že už přišel čas diskutovat o tom, jestli je nutné stále všechny povinně testovat a posílat do karantény, nebo začít brát covidu-19 jako normální respirační nemoc. Ocenila alespoň rozhodnutí vlády přistupovat k očkovaným a neočkovaným stejně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karanténa

Upozornila v té souvislosti na skutečnost, že virus teď dokáže uniknout imunitě vytvořené z vakcíny. Jak informuje ČTK vláda ve středu rozhodla o tom, že po rizikovém kontaktu s nakaženým budou muset nově do karantény také lidé po očkovaní i ti, co v minulosti nemoc prodělali. Karanténa a izolace se zároveň zkracují. A to z deseti dnů na pět. Od 17. ledna se také budou všichni zaměstnanci ve firmách testovat dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články