Ministerstvo obrany rozhodlo o trestu pro Radka Vondráčka a Vratislava Mynáře. Provinili se návštěvou prezidenta v nemocnici bez ochranných prostředků.
Ke schůzce prezidenta Miloše Zemana s tehdejším předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (za ANO) došlo v říjnu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde byla hlava státu hospitalizovaná. Setkání, jehož cílem byl podpis dokumentu ustavujícího schůzi Sněmovny, se zúčastnili také hradní kancléř Vratislav Mynář a další prezidentovi spolupracovníci. Šlo o prezidentova tajemníka Jaroslava Hlinovského a ošetřovatelku hlavy státu.
Sundání respirátorů požadoval Zeman?
Z videa, které později Mynář zveřejnil jako důkaz, že listinu podepsal opravdu Zeman, vyplynulo, že nikdo z přítomných neměl ochranu dýchacích cest. Prezident byl přitom v té době na jednotce intenzivní péče, kde platí kvůli koronavirové epidemii přísná pravidla. Zahrnují povinnost mít roušku nebo respirátor. Jak informuje server iRozhlas v pátek rozhodlo ministerstvo obrany o udělení pokuty za tento přestupek. Případ řešila hlavní hygienička resortu Jana Fajfrová.
Pokutu ve výši deset tisíc korun potvrdil ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Vladimíra Kruliš, který měl celou návštěvu natáčet. Nezapomněl zmínit, že i on dostal pokutu. „Ani já, i když nejsem na videu vidět, jsem respirátor neměl,“ řekl. Podle něj si všichni respirátory sundali až na pokoji hlavy státu, protože jim v něm špatně rozuměl. „Ve všech ostatních prostorech nemocnice jsme ho vždy měli,“ dodal.
Pokutě se v minulosti nevyhnul ani Klaus
Jak informuje ČTK bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček sdělení o pokutě dosud neobdržel. Očekával, že se uskuteční v této věci správní řízení. V té souvislosti připomněl, že byl podat vysvětlení i v případu, kdy policie zjišťovala okolnosti ohledně podpisu hlavy státu na úřední listině. V opatřeních ministerstva zdravotnictví je výjimka vztahující se k povinnosti roušek. Týká se natáčení audiovizuálního dokumentu. Nikdo z účastníků ale tuto výjimku údajně neuplatnil.
Uložená pokuta deset tisíc je relativně vysoká vzhledem k dalším uloženým pokutám za podobný prohřešek u jiných veřejně známých činitelů. V minulosti hygienici řešili porušení protiepidemických pravidel například u bývalého prezidenta Václava Klause, exministra zdravotnictví Romana Prymuly nebo poslance Jaroslava Faltýnka. Jmenovaní dostali pokutu od 3 tisíc do 8 tisíc korun.